BM İklim Raporu: "Altıncı Büyük Yok Oluş Yolda"

BM, iklim değişikliği raporunda, bugünkü ve gelecek nesillerin hayatını garanti altına alabilmek için, her alanda mutlaka ve derhal harekete geçilmesinin şart olduğu uyarısını yaptı.

BM Çevre Programı'nın, 390 uzmana hazırlattığı 570 sayfalık raporda, çevrenin korunması için alınması gereken tedbirlerin öncelik taşıdığı, Dünya liderlerine hatırlatıldı.
 
Kenya'nın başkenti Nairobi'de, dün akşam yayımlanan raporda, "ihtiyaçların hiç bu kadar acil, zamanın ise hiç bu kadar uygun olmadığı"na işaret edildi ve "gerek bugünkü, gerekse bundan sonraki nesillerin, hayatta kalabilmesi için, hemen harekete geçmenin elzem ve zaruri olduğu" belirtildi.
 
Raporda; atmosfer, karalar, denizler, sular ve biyolojik çeşitlilik bakımlarından, Gezegen'in durumu anlatılıyor.
 
Gezegen'deki doğal kaynakların sistematik şekilde yok edilmesiyle, ülke ekonomilerinin geleceğinin tehdit altında kaldığına vurgu yapılan raporda; "gelecek nesillerin, ilerde bu faturayı ödeyemeyebileceği"ne işaret ediliyor.
 
Yeryüzünde son 450 milyon yıl içinde nice türlerin yok olduğu, 5 dönem geçirildiği hatırlatılan raporda, bu dönemlerin sonuncusunun, 65 milyon yıl önceye uzandığı belirtiliyor. Ve "Altıncı büyük tükeniş yolda. Felakete bu kez insanoğlu, çanak tutuyor." ifadesi kullanılıyor.

cnnturk, 26/10/07