Atlas Okyanusu'nda: "Karbondioksit Emiliminin Azlığı, Devasa Boyutlarda"

Kuzey Atlas Okyanusu’nun karbondioksit emiliminin, son 10 yılda yarı yarıya azaldığı belirlendi. Bu durum, sera etkisi altında olan Dünya'nın daha da hızlı ısınabileceği ve iklimin daha da kötü boyutlarda bozulabileceği anlamına geliyor.

Dünya ikliminin, sanayi ürünlerinin, karbondioksit salımından ötürü bozulması ve atmosferin giderek ısınmasına sebep olan somut verilerden biri, Kuzey Atlas Okyanusu’ndan gelmektedir.

İngiltere’nin, East Anglia Üniversitesinden, Dr. UteSchuster ile çalışma hocası Prof. Dr. Andrew Watson’un Journal of Geophysical Research dergisine yaptıkları açıklamaya göre, Kuzey Atlas Okyanusu’nun karbondioksit emilimi, son 10 yılda yarı yarıya azaldı.

Dr. Shuster, Reuters ajansına:

“Atlas Okyanusu’nda karbondioksit emilimindeki azalma, devasa boyutlarda, beklenmedik bir sonuçtur” dedi.

Araştırma, yük gemilerine konulan ölçüm cihazları dahil, 1995 ile 2005 yılları arasında, 90 bin kez yenilenen ölçümlerle yapıldı. Bilim adamları, Anglia Üniversitesinden çıkan bu sonuçtan, zaten sera etkisi altında olan Dünya'nın daha da hızlı ısınabileceği ve iklimin daha da kötü boyutlarda bozulabileceği anlamının çıktığını belirtiyor.

İklim ve doğa bilimlerinde çalışanlar, Büyük Okyanus, Hint Okyanusu, güney denizlerinin de, giderek daha az karbondiksit emdiği sonucunun aşikar olduğunu bildiriyor.

Kutup buzlarının ve buzulların hızla erimesi, yakında gelecek doğa felaketinin en açık işaretleri olarak görülüyor.

ABD, Çin ve Hindistan’ın hiç yanaşmaması, devletler arasında karbondioksit salımını düşürme sözleşmesi olan Kyoto Protokolü’nü zora sokuyor. 1997 yılında oluşturulan Kyoto Protokolü, 1992’de imzalanan çerçeve anlaşmada belirlenen ilkelere dayanıyor.

Sanayileşmiş ülkeler, 1990’daki salım oranlarını, 2008-2012 yılları arasında, yüzde 5 oranında azaltmayı taahhüt etmiş bulunuyorlar. Bu da, bazı bilim adamlarınca, eşik sınırın altında ve son derece yetersiz bulunuyor.

ntvmsnbc.com 20/10/2007