Hızlı Hint Plakası: Himalayalar'ı Oluşturdu

Bilim adamları, diğer kıta plakalarından daha ince olan Hint plakasının, 50 milyon yıl önce Avrupa-Asya plakasına çarparak, Himalayalar ve Tibet’in oluşmasına yol açarken; hızının, diğer plakalara göre daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Hindistan’ın Haydarabad kentindeki Ulusal Jeofizik Araştırmaları Enstitüsü ile Alman araştırmacıların ortak çalışmasında, Afrika, Antarktika, Avustralya ve Hindistan arasında 140 milyon yıl önce bulunan eski Gondwana süper kıtasından kopan Hint plakasının, Avrupa-Asya plakasına doğru, yılda 18 ila 20 cm hızla yol aldığı belirlendi.

Hint Enstitüsü'nden Prakash Kumar’ın hesaplamalarına göre; Hint plakasının hızı, yılda 2 ila 4 cm ilerleyen Avustralya ve Afrika plakalarına oranla 5 ila 10 kat yüksekti.

Almanya’nın Potsdam kentindeki araştırma merkezi GeoForschungs Zentrum’dan Rainer Kind:

“Bu çarpışma sayesinde, 8844 metre yüksekliğindeki Everest’in bulunduğu, Dünya’nın en büyük dağ zinciri Himalayalar oluştu” dedi.

Bilim adamları, Hint plakasının, Yerküre’nin mantosundan gelen aşırı sıcak kayaların, yükselmesinin sonucu, kalınlığını 250 kilometreden 100 kilometreye düşürerek, hızını artırmış olabileceğini düşünüyorlar.

ntvmsnbc 18/10/07