"Midye"den "Süper Yapıştırıcı"

ABD'li bilimadamları, midyeden esinlenerek, hemen tüm materyalleri yapıştırabilecek ucuz ve çok etkili bir yapıştırıcı geliştirdi.

Science
dergisinin bugünkü sayısında yer alan bilimsel araştırmaya göre, yapılan buluş, elektronik, denizcilik, havacılık veya tıpta; örneğin kontakt lenslerin veya diğer protezlerin yapıştırılması gibi çok geniş bir alanda kullanılabilecek.
 
Araştırmanın başında yer alan Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi'nden biyo-medikal mühendisi Phillip Messersmith, yapıştırıcının, teflondan, selüloza, akriliğe kadar 25 madde üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinin çok başarılı olduğunu belirtti.
 
Messersmith:

"Yöntemimiz değişik yüzeyler üzerinde çok iyi sonuç verdi. Şu an kullanılan teknikle, yüzeyleri özel materyallerle yapıştırma olanağı sınırlı, mesela cam üzerinde iyi sonuç veren, altın üzerinde vermiyor, ama bizim yöntem böyle değil, daha evrensel" dedi.
 
Midyelerin, organik ve inorganik materyaller üzerine, büyük bir güçle yapışmasından esinlenilerek, yıllar süren araştırmalardan sonra, bu tekniğin geliştirildiği belirtildi. Araştırmacılar, bu buluşu, midyelere, üstün yapışma yeteneği sağlayan moleküler yapıyı üreten; dopamin molekülünü, ortaya çıkararak yaptıklarını ifade ettiler.

cnnturk, 19/10/07