Bilim Adamları "Işını" Durdurdu

Amerikalı fizikçiler, fotonu(ışını), çok düşük derecelerde soğutulmuş madde içine hapsetmeyi ve aynı ışını, uzaktaki başka bir maddeyle tekrar harekete geçirmeyi başardı.

Nature Dergisi'nde yayınlanan makaleye göre, Harvard Üniversitesi'nden Naomi Ginsberg ve arkadaşları, ışını içine hapsettikleri çok düşük sıcaklıktaki maddenin, parçacık fiziğinde devasa uzaklığa işaret eden 160 mikronmetre ötesine bir madde koydu.

Araştırmacılar, düşük sıcaklıktaki maddeye lazer ışını gönderdi. Lazer fotonları, çamura saplanan mermiler gibi bir anda hız keserek; saniyede 300 bin kilometreden 20 kilometre hızda düşerek hareketsiz kaldı. Bu özel ortamda madde, dalga gibi hareket ettiğinden, ışın sinyalinin özelliklerini taşıyan madde dalgası, 160 mikronmetre ötedeki maddeye sıçradı. Bu dalganın sıçramasıyla birlikte diğer madde yığınından ilkine benzer ışın fışkırdı.

Mutlak sıfır olarak adlandırılan -273 civarındaki sıcaklıklarda; Bose-Einstein yoğuşması denen esrarengiz dünyaya kapı açılıyor. Bu sıcaklıklarda madde, geleneksel gaz, sıvı ve katı halinden tamamen farklı özellikler gösteriyor. Bu kadar soğuk ortamlarda atomların bir kısmı, enerjilerini olabildiğince düşürüyor ve madde, dalga gibi davranmaya başlıyor. Bu noktada, klasik fizik kuralları geçerliliğini yitiriyor. Bilim adamlarına göre bu deney, uzun vadede müthiş teknolojik gelişmelerin kapısını aralayabilecek.

Güncelleme: 15/10/2007
Kaynak: "Coherent Control of Optical İnformation With Matter Wave Dynamics", Naomi S. Ginsberg, Sean R. Garner, Lene Vestergaard Hau, (nature.com), Çev. Gökben Coşkun, 8/01/07