Yapay Genetik Şifre: "Yapay Yaşam!"

ABD’li DNA araştırmacısı Craig Venter, laboratuvarda kimyasal malzemelerden, sentetik kromozom ürettiklerini ve Dünya'nın ilk yapay yaşam biçimini açıklayacaklarını söyledi. İnsanın, gen haritasının çıkarılması konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan, Venter’in çalışması bilim dünyasında geniş yankı buldu. Haberi manşetine taşıyan The Guardian gazetesine buluşunu anlatan Venter:

“Bu kendi türümüzün tarihinde çok önemli felsefi bir adım. Genetik şifrelerimizi okumaktan, yazmaya doğru gidiyoruz. Bu bize varsayımsal olarak, daha önce hiç düşünülmeyen şeyleri bile yapabilme olanağı sağlayacak” dedi.

Biyolojik Mühendislik Harikası

Venter’in, aralarında Nobel ödüllü Hamilton Smith adlı bilim adamının da bulunduğu, 20 kişilik ekibinin elde ettiği kromozom, biyolojik mühendislik harikası olarak görülüyor. Kimyasal malzemelerle yapılan buluşta, 580 bin çift genetik şifre içeren, 381 gen birbirine eklenerek yapay kromozom elde edildi. “Mycoplasma laboratorium” adı verilen sentetik kromozom, daha sonra yaşayan bir bakteri hücresine yerleştirildi. Ve hücrenin kontrolüyle, yeni yaşam biçiminin etkilerinin gözlenmesi sürecine geçildi.

Alternatif Enerji Kaynağı Olacak

Tasarım ürünü genlerin, önemli potansiyel yararlar oluşturabileceğini belirten araştırmacı Venter:

“Yapay kromozom, uzun vadede önceden düşünülemeyen alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilir”
dedi.

Buluş sayesinde, aşırı karbondioksidi soğurabilecek bir bakterinin elde edilebileceğini ve bunun küresel ısınmayla mücadelede kullanılabileceğini dile getiren Venter:

“Tamamen şekerden, bütan veya propan gibi yakıtlar üretilebilir” diye konuştu.

Yeni Yaşam Bloku İnşa Edilebilir

Habere geniş yer ayıran The Guardian gazetesi ise yeni yaşam biçiminin üremesinin, enjekte edildiği hücrenin, moleküler sisteminde metabolize olmasına bağlı olduğunu yazdı. Gazete bununla birlikte yeni oluşumun DNA’sının yapay olacağını ve DNA’nın, hücreyi kontrol ederek, yaşam blokunu inşa edebileceğini belirtti.

Craig Venter’in, insanın gen haritasının çıkarılması konusunda yaptığı çalışmalar, dini tartışmalara neden olmuştu. Bilim adamının, bu çalışmasının da dini otoriteler arasında görüş ayrılıklarına neden olması bekleniyor. Yapılan bazı yorumlarda, Venter’in, “Tanrı rolü oynamakla” suçlanabileceği ifade ediliyor.

Biyolojik silaha kapı aralayacak

ABD’li bilim adamı Venter’in, patent hakkı için başvuruda bulunması, bu konuyla ilgili genetik araştırmalardaki etik tartışmalarını da yükseltti. Kanada bioetik organizasyonu ATC gruptan Pat Mooney, toplum ve hükümetlerin gelişmeler karşısında geride kaldığını vurgulayarak;“tüpte hayat” konusunun anlamının gecikmeden tartışılması gerektiğini öne sürdü. Mooney, Venter’ın arabanın yalnızca bir şasesini oluşturduğunu vurgulayarak:

"Venter’ın çalışmaları, insanlık adına yararlı olabildiği gibi; biyolojik silah olarak insanlığı tehdit de edebilir” dedi.

akşam, 07/10/2007