Asteroit Kuşağında Çarpışma: "Dinazorlar Yok Edildi!"

Amerikalı ve Çek araştırmacılar, 65 milyon yıl önce Dünya'ya çarparak, dinozorlarla birlikte birçok yaşam formunun toptan yokolmasına yol açan asteroitin izini sürdüler. Bu asteroitin, Mars ile Jüpiter arasında yer alan asteroit Kuşağı'ndaki devasa bir çarpışmanın ürünü olduğunu belirlediler.

Araştırmacıların gerçekleştirdikleri, bilgisayar simulasyonlarına göre; bu asteroit, günümüzde baptistina ailesi olarak isimlendirilen bir göktaşı topluluğundan gelmektedir. 160 milyon yıl önce asteroit Kuşağı'nın en iç bölgesinde; 170 kilometre çaplı bir asteroite, 60 kilometre çaplı bir başka asteroitin çarpması sonucu ortaya çıktı. Çarpışma sonucu, 10 kilometre çapın üzerinde 300, 1 kilometre çapın üzerinde de ise,140.000 göktaşı ortaya çıktı.

Nature dergisinde, 6 Eylül'de yayımlanan araştırma sonuçlarına göre; bu gök cisimlerinin Güneş ışığını soğurup, ısı olarak geri yayınlamalarıyla, yörüngeleri yavaş yavaş bir değişim gösterdi.En az birkaç kilometre çaplı, ayakta kalabilen büyük parçaların, yaklaşık %20'si, Dünyamızınkiyle kesişecek yörüngelere oturdular. Bunların da %2'si,zaman içinde Dünya'ya çarptı.

65 milyon yıl önce dinozorların ortadan kalkmasıyla ilişkilendirilen asteroitin, Meksika Körfezi'nin altında açtığı düşünülen 180 kilometre çaplı Chicxulub kraterinde inceleme yapan araştırmacılar, topladıkları örneklerin de baptistina ailesindeki göktaşları gibi karbonatlı kondrit yapıda olduğunu belirlediler.

Ekibe göre Ay'daki, Tycho krateri de baptistina ailesinin bir üyesi tarafından açılmış. Dünya ve Ay'da, kraterlerin ortaya çıkış hızının, son 100-150 milyon yıl içinde iki katına çıktığına işaret eden araştırmacılar, bunun da baptistina ailesinin ortaya çıkışı ve yörünge evrimiyle açıklanabileceğini söylüyorlar.

Güncelleme:16/10/2007
NASA Basın Bülteni (Bilim Ve Teknik, Ekim 2007)