Kadınlar "Meryem Gibi Doğum" Yapabilecek

İngiltere'deki, Newcastle Üniversitesi'nden araştırmacılar, tıp tarihinde önemli bir buluşa imza atarak kök hücreden, yapay sperm elde etti.
 
Yapay spermlerin döllediği yumurtalardan ilk kez fare dünyaya gelirken, ileride bu tekniğin kısır erkekler için de umut olması bekleniyor.
   
Ekip başkanı, Prof. Karim Nayernia, fare embriyonundan aldığı kök hücrelerden laboratuvar ortamında sperm elde etti. Daha sonra bu spermlerle döllediği yumurtaları, dişi fareye aşıladı ve yedi fare dünyaya geldi.
 
Ancak, bu farelerden altısı yetişkin seviyeye ulaşırken, bir tanesi bebeklikte öldü. Ayrıca, yavru farelerin tamamında, yürüme zorluğu, aşırı kilo gibi sağlık problemleri ortaya çıktı.
   
İngiltere'deki Sheffield Üniversitesi uzmanları, daha önce kök hücrelerin, sperm ve yumurtaya dönüşebileceğini göstermişti. Ancak teknik, ilk kez, bir farenin bu yöntemle yavru sahibi olmasıyla yeni bir boyut kazandı.
 
Nayernia, yöntemi, erkek kısırlığının aşılması için önemli bir gelişme olarak yorumlarken, farelerdeki sakatlıklara dikkat çekerek, şimdilik insanlar için güvenli olmadığı uyarısında bulundu.

"İnsanlık tarihinde Hz Meryem'in hamile kalması gibi mucizeler, bugün ilmi gelişmeler ışığında aydınlanıyor ve aydınlanmaya da devam edecektir. Ancak, Allah'ın ayetlerini akletmeyenlere, bunca deliller neye yarar. Hz İsa'nın doğumunu ve Allah'ın yaratmasını idrak edemeyen 'teslisciler' de, işte böyle bir ' akıl tutulması' yaşıyorlar."(ys)

cnnturk 02/10/2007