Uzaya Giden Mikroplar Değişiyor

Uzay mekiğiyle uzaya gönderilen mikroplar, döndüklerinde daha öldürücü hale geldiler. Bu mikroplarda toplam 167 genin değişmiş olduğu gözlendi.

Gıda zehirlenmelerine yol açan salmonella adlı mikrop, Eylül 2006’da uzay mekiği ile uzaya gönderildi. Aynı tipten mikroplar da, uzay mekiğindekilerle aynı sıcaklık koşullarında Dünya'da saklandı. Her iki grup mikrop, farelere verildiğinde uzaya gönderilenlerin, fareler üzerinde üç kat daha ölümcül olduğu belirlendi.

Mikropların farelere verilmesinden 25 gün sonra, Dünya'da kalan mikropları alan farelerin yüzde 40’ı hayatta kalırken; uzay yolculuğu yapan mikropların verildiği farelerin ancak yüzde 10’u hayatta kalabildi. Uzay mikroplarının, fareleri daha çabuk öldürdüğü de saptandı.

Bilim adamları, mikropların üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda, uzaya gönderilmiş mikropların genlerinin 167’sinin değişmiş olduğunu gördüler.

“Proceedings of the National Academy of Sciences” adlı bilimsel dergindeki makalenin hazırlayıcılarından Arizona Devlet Üniversitesi Enfeksiyonel Hastalıklar ve Aşıbilimi Merkezi’nden Cheryl Nickerson:

“İnsanlar uzaya da okyanusun dibine de gitseler, beraberinde mikropları da götürüyorlar. Tamamen sterilize edilerek gönderilmeleri mümkün değil. Bu mikroplar bu yolculuklar sırasında değişime uğruyor. Nasıl değiştiklerini anlamak, çok önemli. Bu değişimin, nedenini anladığımızda; enfeksiyonel hastalıklarla mücadelede de önemli bir mesafe katedilmiş olacak” dedi.


Mikropların neden değişmiş olabilecekleri sorusuna, Nickerson:

“Uzay yolculuğundaki bu değişimin mekanizması konusunda bildiklerimiz, % 100 kesinliğe ulaşmış değil. Düşük yer çekiminde, hücreler arasındaki sıvı geçişi düşük; dolayısıyla mikrobun, bu yeni çevre koşullarında hayatta kalabilmesi için, genetik yapısında değişiklikler oluştuğu sanılıyor.” dedi.

ntvmsnbc.com 25/09/07