Teksas'ta Devasa "Örümcek Ağı" Bulundu

3,300'ün üzerindeki meraklı ziyaretçiler, hafta sonu tatillerini yaklaşık 1521 dönümlük Tawakoni gölünün kıyısındaki(Dallas'ın 50 mil doğusunda) parkta geçiriyorlar. Normal iş gününde, parka sadece örümcek ağını görmek için 1,275 kişinin geldiği kaydedildi.

Park yöneticisi Donna Garde:

"Onu ilk gördüğümde şaşkına döndüm, aklıma gelen, o görünen şeyin, bir korku filminden çıkmış olduğuydu. Fakat ben, senin bir Hollywood setinde görebileceğin en büyük şeye, beşinci kez bakıyorum." Diyor.

Ağ'ın köküne inildiğinde, Texas Parks ve Wildlife Department biyolojisti Mike Quinn tarafından gönderilen fotoğrafı internetten gören araknolojist ve entomolojistlerin ortak görüşü, onun bir "kütlesel dağılım" olayının sonucu olabileceğini gösteriyor. Böyle bir olayda milyonlarca zayıf örümcek ya da genç örümcekler, "ballooning" diye bilinen bir fenomendeki hava akımlarında yaşamak için ipek telleri döndürürler.

Tetragnatha guatemalensis

Quinn, 31 Ağustostan beri dev gibi olan ağın içinden ve etrafından örümcek örneklerini alıyor ve onları analiz etmek için College Station'daki Texas A&M Üniversitesi'ne götürüyor. Entomoloji Departmanı araştırmacısı Allen Dean, örnekte 11 örümcek ailesi saptadı. En yaygın türler; Tetragnatha guatemalensis veya Quinn'in isim verdiği şekilde Guatemalalı uzun ağızlı örümceklerdir. Guatemala onun ilk belgelendiği yerdir.

Quinn:

"Örümcek uzmanları, bir veya birkaç örümcek ailesi üzerinde uzmanlaşabilir. Teksas’ta bilinen yaklaşık 900 örümcek türü var, dolayısıyla hiç kimse tüm türlerde uzman olamaz" diyor.

Quinn, Tawakoni Gölü'ndeki ağın, uzun ağızlı örümcek tarafından üretildiği ve birçok ağacı kapladığı için "kâğıt ağ örme" olarak açıklanabileceğini söyledi.

Uzun ağızlı (çeneli) örümcekler, Canada'dan Panama'ya hatta Karayip Adaları'na kadarki bölgelerde yaşarlar. Quinn'e göre, örümcek bir inç kadar uzunlukta, kırmızı-turuncu başa ve göğüse sahiptir. Örümcekler, kurt ve akrepler gibi, 4 bacaklı, kitapsı akciğerli ve iki parçaya bölünmüş vücutlu eklembacaklıların bir grubu olan araknitlerdendir. 

Tawakoni Gölü örümcek ağ fenomeni o kadar popülerdi ki; 31 Ağustos tarihli New York Times'ın Doğa bölümünün baş haberi ve gazetenin en çok e-posta alan makalesi oldu.  Fox News, the Discovery Channel, CNN ve diğer kanallarda yer verildi. Quinn, haberlerde oldukça geniş yer verildiğini söylüyor.

Wichita Falls'taki Midwestern State Üniversitesi'nde Bilim ve Matematik Koleji'nden emekli dekan Dr. Norman Horner; ağır yağmurlu fırtınanın, ağa zarar verdiğini ve devasa ağın çoğunu yere devirdiğini söyleyen park görevlileriyle görüştükten sonra parka gitti. Horner:

"Florida, California, Canada, İtalya, Ohio ve şimdiki Texas'taki örümcek ağlarından haberdarız. Anlaşılıyor ki, tetragnathids tarafından, diğer türlerin de yardımı alınarak bu ağ üretilmiştir." 

Güncelleme: 24/09/07
Kaynak: "Enormous Spider Web Found In Texas"
, sciencedaily.com, Çev. Furkan Kargıoğlu, 13/09/07.