Fransız Bilim Adamlarının "Evren Simülasyonu"

Fransız bilim adamları, Evren’in şimdiye kadar yapılan en büyük canlandırmasını, bilgisayar ortamında yaptılar.

Doğrudan gözlem modelleriyle, mukayesesinin yapılmasını sağlayacak bu simülasyon, “Ufuk Projesi” çerçevesinde astrofizikçi Romain Teyssier başkanlığında gerçekleştirildi. Bu modelleme, Paris’in güneyindeki Bruyeres-le-Chatel’deki Fransız Atom Enerjisi Kurumu’nun (CEA) yeni süper bilgisayarı Bull kullanılalarak gerçekleştirildi.

CEA tarafından yayımlanan açıklamada, astrofizikçi Teyssier:

“Evren’in saydam hale geldiği Büyük Patlama’dan(Big Bang) sonra, bir başka deyişle 13 milyar yıl önce; fosil ışımanın gözlemlenebildiği Evren’in en erken safhalarındaki koşullardan yola çıkarak; kozmik akışkanlığı betimlemeyi sağlayacak, çok sayıda parçacığın yörüngelerini izlemenin mümkün olduğunu” belirtti.

70 milyar parçacık ve 140 milyardan fazla hacmin hesaplandığı sayısal simülasyonun, kendi alanında bir rekor olduğu ifade edildi. Bunun, bir kişisel bilgisayarla, bin yıldan fazla bir hesaplama gerektirdiği belirtilen açıklamada; ilk kez bir bilgisayar canlandırmasıyla, Evren’in, gözlemlenebilen kısmının yarısının simüle edildiği kaydedildi.

Fransa’nın “Ufuk Projesi”, CEA ile Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS) ve sayısal canlandırma uzmanı 20’den fazla araştırmacıyı, bir araya getiren üniversitelerin işbirliğiyle yürütülüyor.

samanyoluhaber.com 22/09/07