Endonezya'da "Süper Deprem" Bekleniyor!

Endonezya'da son günlerde art arda meydana gelen şiddetli depremlere rağmen, uzmanlara göre, en büyük deprem henüz olmadı.

ABD'deki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden Kerry Sieh, ''Ardışık depremlerin, süper depreme yol açması ciddi bir olasılık'' dedi. Sieh:

''Bu büyük depremin, 30 saniye içerisinde mi, 30 yıl içerisinde mi olacağını hiç kimse bilemez. Ancak sezgilerim bana, geç kalmayacağını söylüyor'' dedi.

Bölgede hafta içinde meydana gelen 8,4 büyüklüğündeki depremi, 7,8 ve 7,1 büyüklüğündeki depremler de dahil çok sayıda artçı şok izledi.

Jeologlar, bölgedeki devasa depremlerin tümünün, Menawai adasının bulunduğu kıta parçasının kıyısında meydana geldiğine dikkat çekiyorlar.

1833'de burada meydana gelen çok şiddetli bir depremin, fay hattına daha fazla gerilim yüklediği savunuluyor.

Sieh, bu durumu, ''bir köpek tarafından kışkırtılmış bir atın tepkisine'' benzetiyor ve ortaya çıkacak depremin hayal bile edilemeyeceğini öne sürüyor.

Endonezya sık sık depremlerle sarsılan bir ülke.

Ülke, tektonik levhaların hareket halinde olduğu Büyük Okyanus'ta, "Ateş halkası" olarak bilinen bölgede bulunuyor.

2004 yılının sonlarında, yine Endonezya'da meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunami sonunda yüzbinlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Aynı deprem ve tsunaminin etkili olduğu Sri Lanka, Hindistan ve Tayland'daki kayıplarla birlikte ölü sayısı 200 bini bulmuştu.

BBCTurkish.com 15/09/2007