Endonezya'da Anlamlı Depremler: Bölge Yine 8 Şiddetinde Sallandı

2004 yılında, 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamiyle 250 bin can veren Endonezya, dün de 8.4 ve 6.6 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı.

Endonezya'da meydana gelen şiddetli depremde 10 kişi öldü. 100 kadar kişi de yaralandı. Sumatra adası açıklarında meydana gelen 8.4 büyüklüğündeki depremin ülkenin batısında ufak çapta tsunamiye de sebep olduğu bildiriliyor.

Yerel kurumlar, ilk depremin büyüklüğünü 7.9 olarak verdiler, ancak Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), ilk depremin büyüklüğünü önce 8.2 olarak açıkladı, daha sonra da bu rakamı 8.4'e çıkardı.İlk belirlemelere göre çöken binaların altında kalan 10 kişi ölürken, 100'ü aşkın kişi de yaralandı.

6 ÜLKEDE TSUNAMİ UYARISI

Yüksekliği, 3 metreyi bulan tsunami dalgaları, korkulduğu gibi bir felekate neden olmadı. Komşu Malezya, Singapur ve Tayland'ın da hissettiği depremde, Kenya ve Tanzanya'nın yanısıra, Avustralya, Hindistan, Sri Lanka da tsunami uyarısı verdi. Kenya hükümeti depremin ardından yayınladığı tsunami alarmında, sahil bölgesinde yaşayan halkın tahliyesini istedi. Hindistan da Andaman ve Nicobar adaları için tsunami uyarısı verdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, yaptığı açıklamada; deprem bölgesine insani yardım gönderileceğini söyledi.

Endonezya'da, 8,4 büyüklüğündeki depremin ardından, büyüklükleri 7,8 ila 4,9 arasında değişen 40'tan fazla sarsıntı kaydedildi.

Başkent Cakarta'da oluşturulan Sağlık Bakanlığı Kriz Merkezinin yöneticisi Rustem Pakaya, depremlerde 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 55 kişinin yaralandığını açıkladı.

AA 14/09/2007