Kuzey Kutbun'da: Kız Çocukları Erkeklerin İki Katı

Uzmanlar, Kuzey kutbundaki kız bebeklerin sayısındaki artışı, bu bölgelerdeki nüfusun bolca yediği et ve balıkta bulunan kimyasallara bağlıyor.

Bilimadamları, Kuzey Kutbu’nda kız çocuk sayısının, erkeklerin iki katına çıkmasının nedenlerini araştırıyor. Son yıllarda Rusya, Grönland ve Kanada’da da benzer bir durumun yaşanması, dikkatleri besin zincirinde meydana gelen değişikliklere çekti.

Kuzey Kutbu Gözlem ve Değerlendirme Programı’nın yaptığı son araştırma,bu şaşırtıcı sonucu gözler önüne serdi.

Araştırmaya göre, son yıllarda bazı eskimo köylerinde, Dünya'ya gelen kız çocukların sayısı erkeklerin iki katı.

Bilimadamları, bu durumun sebebinin, eskimoların yediği deniz ürünlerinde insan kaynaklı kirlenmenin doğurduğu kimyasallar olduğu düşünülüyor.

Uzmanlara göre, elektrikli aletler, televizyon ve bilgisayar yapımında kullanılan bazı kimyasallar, rüzgar ve nehirler vasıtasıyla soğuk denizlere taşınıyor. Eskimolarsa, günlük besin ihtiyaçlarını, bu kimyasalların karıştığı sudan beslenen deniz canlılarıyla gideriyor.

Böylece kimyasallar, insanların kanına karışıyor ve özellikle gebeliğin ilk 3 haftasındaki hamile kadınlarda fetüse ulaşarak, bebeğin cinsiyetinin değişmesine yol açabiliyor.

Eskimo köylerinde sıkça rastlanan bu durum, benzer besinlerle beslenen Rusya’nın doğusu, Grönland ve Kanada’nın kuzeyindeki bazı köylerde de geçerli. Uzmanlar, Grönland’daki bir köyde, son dönemde bir tek erkek çocuğun bile Dünya'ya gelmediğini belirtiyor.

Üstelik sadece Kuzey Kutbu’na yakın yerlerde değil, ABD ve Japonya’da da bu yıl erkek çocuk sayısının beklenenden çok daha düşük olması da; besin zincirinin üst halkalarında, giderek artan insan yapımı kimyasallara bağlanıyor.

ntvmsnbc.com 12/09/2007