"Avrupa ve Akdeniz" Daha Hızlı Isınıyor

İklim değişiminin Avrupa’yı, Dünya'nın geri kalanından daha hızlı etkilediği, artan ısının Akdeniz’i tuzlu ve

durağan bir göl durumuna getirebileceği bildirildi.

İtalya’nın başkenti Roma’da, 2 bin uzman ve yetkilinin katılımıyla yapılan, 2 günlük iklim değişimi konferansında konuşan iklimbilimci Filippo Giorgi:

“Avrupa ve Akdeniz, Dünya'nın geri kalanından daha hızla ısınıyor. Burası, iklim değişiminin sıcak noktası. Gerçekten bir değişimin olduğunu gördüğümüz bölgelerden biri” dedi

Bilim adamları, bölgenin iklim değişimine karşı neden daha hassas olduğunu bilmiyorlar. Ancak Giorgi, gelecek onyıllarda; yazları, Avrupa’daki sıcaklık artışlarının diğer yerlerden yüzde 40-50 daha fazla olabileceğini söyledi.

İtalyan hükümetinin, iklim danışmanı Vincenza Ferrara da, değişimin denizde de hissedildiğini, su yüzeyindeki ısının her 10 yılda 0.6 derece arttığını belirterek; artan buharlaşma yüzünden; "Akdeniz giderek daha tuzlu ve sıcak bir deniz oluyor" dedi.

Bunun, Cebelitarık Boğazı’ndaki akışı durdurabileceğini belirten Ferrara:

" Akdeniz’deki yüksek tuz oranının, Atlas Okyanusu’nun sularının Akdeniz’e akması yerine Akdeniz suyunun Atlas’a akmasına yol açacağını" savundu.

Akdeniz’deki sıcaklığın artmasının, burada yaşayan türlerin yüzde 50’sinin kaybolmasına yol açabileceği de ifade edildi.

ntvmsnbc.com 12/09/2007