"Örneksiz Yaratan Allah'tır": "Robot Canlılar"

Böceklerin uçuşunun anlaşılmasına yönelik ilk çalışmalar, 1930'lu yıllarda Göttingen Üniversitesi'nde başlamıştı. Üzerinde çalışılan ilk böcek, " Arı"ydı. O tarihlerden beri, bilim adamları ve mühendisler, birçok uçan böcek üzerinde onlarca çalışma yaptılar.

Son olarak, Cambridge Üniversitesi'nden Charles Ellington adlı bir bilim adamı, casusluk amacıyla kullanılabilecek bir robot sinek geliştirdi. Ellington, yıllardır böceklerin, aerodinamik yapılarını inceliyordu. Geçen ayın sonunda, Amerikan Savunma Bakanlığı, bu çalışmaların kendi bünyesinde yürütülmesi için Ellington ile anlaştı. Araştırmalarını bundan böyle San Francisco yakınlarındaki Berkeley Üniversitesi'nde yürütecek olan Ellington'un amacı, el büyüklüğünde bir "sinek" üretmek.

Bu sineğin kanatları, daha önceki birçok araştırmada olduğu gibi; sabit uçak kanadı gibi olmayacak. Robot sinek gerçek sinekler gibi kanat çırpacak. Normal uçakların aerodinamik
yapısıyla, bu denli küçük boyutlardaki uçan makinelerin aerodinamik yapısı büyük farklılıklar
gösteriyor. Bu nedenle Ellington ve bu alanda çalışan öteki araştırmacılar, doğadan esinlenmeye
yönelmişler. Bu yönelişin sonunda taklit edilmesi gereken böcek türü olarak karşılarına sinek çıkmış.

Sivrisinek
Arı
Karasinek

Her yüzeye inip kalkabilen ve çok hızlı yön değiştirebilen sineklerin uçuş becerileri, çok etkileyici. Bilim adamlarının ilk denemelerinde çok başarılı ürünler çıkamayabilir. Ancak zamanla
çok daha yetkin modeller geliştireceklerdir. Bunun içinde, başta nanoteknoloji olmak üzere; teknolojinin yeni gelişmekte olan birçok alanından yardım alacaklardır.

Saniyede 180 kez çırpacak süper ince çelik kanatlar. 1 mm çaplı jiroskoplar. Enerjiyi güneş ışığından toplayacak mikro Güneş panelleri. Kontrol işlemlerinin yapılacağı mikrobilgisayarlar. Ve robot sineklerde, daha pek çok yeni icat kullanılacaktır . Gerçek sineklerden farklı olarak; dört kanadı olacak robot sineğin. Uçmanın yanı sıra yürüyebilecek olan "sinek", fotoğraf çekebilecek, ses kaydı yapabilecek ve tüm bu topladığı verileri uydulara gönderebilecek.

Yön bulmak için ses ötesi algılayıcıları ve insanları fark etmek için de kimyasal detektörleri olacak. Bir başka deyişle kusursuz bir casus olacak. ABD Savunma Bakanlığı, bu tür makinelere dayanan casusluk etkinliklerinin, gelecekte önemli bir bilgi kaynağı olacağını düşünüyor. Ayrıca 2004'te küçük bir "sinek" filosuna sahip olmayı planlıyor. Bu tür makineler, casusluk etkinliklerinin yanı sıra, teröristlerin izlenmesi, deprem enkazlarında insan arama ve hasarlı nükleer santrallerin girilemeyen kısımlarının incelenmesi gibi daha birçok alanda kullanılabilecektir.

ABD Savunma Bakanlığı'nın önem verdiği iki benzer proje daha var. Bunlardan biri Northeastern Üniversitesi'nde Joseph Ayers ve 22 arkadaşının üzerinde çalıştığı "robot ıstakoz". 1,8 milyon dolarlık bütçesi olan bu projenin amacı, insanların inemediği ya da uzun süre kalamadığı derinliklerde, denizaltı araştırmaları yapabilmek. Öteki projeyse Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde yürütülen "robot balık". Bundaki amaç da; daha hızlı; verimli gemiler ve denizaltılar geliştirmek ve yine casusluk yapabilmektir.

Güncelleme: 11/09/2007
cnn.com, news.bbc.co.uk (Bilim ve Teknik, Ağustos 2007)