Akdeniz Suları Isınıyor: "Canlı Yaşam" Yok Oluyor

Suların ısınmasının, Akdeniz’de dengeleri değiştirmeye; denizdeki hayvan ve bitki yaşamını tehdit etmeye başladığı bildirildi.

Roma’da, BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun Genel Direktörü Jacques Diouf’un da katılımıyla yarın başlayacak bir çevre konferansı öncesinde, Deniz Araştırma Enstitüsü’nün yayımladığı resmi raporda; uzmanların, İtalya’nın kuzeyindeki Trieste körfezinden doğan ve Adriyatik deniziyle Akdeniz sularının birbirleriyle karışmasını sağlayan soğuk su akıntısının yok olduğu belirtildi.

Deniz Araştırma Enstitüsü uzmanları, 2003’de fark edilen bu durumun, Adriyatik denizini, hayatın olmadığı bir tuz gölüne dönüştürme riskini doğurduğunu belirtti.

Enstitü, Akdeniz’in yüzeyindeki ısınmanın, şu anda derinlere yayıldığını ve suların birbirine karışmasını engellediğini ve denizdeki besin zincirinin temelini oluşturan mikro su yosunlarının yok olmasına yol açtığını kaydetti.

Sıcaklıklardaki 0.4 derecelik artışın, türlerin zenginliğini yüzde 50’ye varan oranda bozabileceğini ifade eden raporda, sulardaki ısınmanın ayrıca, denizin karbondioksidi emme oranında azalmaya yol açacağı bildirildi.

ntvmsnbc.com 11/09/2007

Akdeniz, "Kızıldenizleşiyor"

Akdeniz'in 'Kızıldeniz'e benzemesine sadece iki derece kaldı! İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, fakülteye ait 'Yunus-S' adlı araştırma gemisiyle, Akdeniz'de altı aylık araştırmanın sonunda; deniz suyu sıcaklığının Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'na çok yaklaştığını açıkladı. Akdeniz'deki aşırı sıcaklık artışı nedeniyle, aralarında zehirli türlerin de bulunduğu Kızıldeniz balıklarının, Bodrum'a kadar ulaştığını belirten Prof. Dr. Öztürk, garip görünüşlü balıklara dokunulmaması ve hemen gerekli yerlere haber verilmesi konusunda uyarıda bulundu. Öztürk:

"Akdeniz'e özgü türler yok olacak, yerini Kızıldeniz canlılarına bırakacak, bu avcılığa da büyük zarar verecek" diye konuştu.

radikal.com 10/09/2007