Küresel Isınmanın Etkilerinden "Kaçınmak" Mümkün Değil!

İngiltere'nin York kentinde düzenlenen Bilim Festivali'ne katılan bir grup bilim adamı, Dünya'nın hiçbir köşesinin, küresel ısınma gibi büyük ölçekli felaketlerin etkilerinden muaf olmadığını vurguladı.

Okyanuslarının esrarlı derinliklerinde, Güneş'in erişebilediği yerlerin oldukça uzağında, çok sayıda egzotik canlı bulunur.

Bu canlılar; deniz yatağındaki yanardağlardan fışkıran kimyasal maddelere karşın hayatta kalırlar.

Bilim adamları daha önce okyanus yatağı çevresindeki canlıların, herhangi bir felakete dayanıp, ömürlerini sürdürebileceğine inanıyordu. Zira onların yiyecek için Güneş ışığına ihtiyaç duymadıkları düşünülmüştü.

Fakat son araştırma, küresel felaketlerin, en ücra köşelerde bile yaşama son verebileceğini gösteriyor.

Bilim adamları, okyanus dibindeki bu canlıların hala mevsimsel ürediklerini ortaya çıkardı. Böylece yanardağların ağızları arasında gidip gelen canlıların dölleri, ilkbaharda, Güneş'in aydınlattığı su yüzeyinden, deniz dibine çöken mikroskobik bitkilerden yararlanabiliyor. Ancak yüzeyde artan hava sıcaklığı, bitkileri etkilerse, canlılar yanardağ ağızları arasında gidip geldikleri için, okyanus dibinde de yaşam sona erebilir.

Okyanus derinliklerindeki canlılar üzerine çalışan biyolog Jon Copley, araştırmayı yapan ekibin başında bulunuyor.

Doktor Copley, Küresel ısınmanın ve küresel düzeydeki felaketlerin etkilerinden saklanmanın, yolunun olmadığını vurguluyor.

Jon Copley ve ekibi şimdi bu araştırmayı, Dünya'nın en derin yanardağ ağzında, Karayip Denizi'nde, yaklaşık 5000 metre derinlikte yapmayı umuyor.

1831'den bu yana düzenlenen geleneksel York Bilim Festivali, bir hafta sürecek.

BBCturkısh.com 10/09/2007