İnsan ve Hayvan Karışımı Embriyo!: "Yaratıklar" Endişesi!

İngiltere’de yetkililer, araştırmalarda kullanılmak üzere insan ve hayvan hücrelerinden melez embriyolar üretilmesine izin verdi.

Melez embriyolar, Dünya genelinde büyük tartışma yaratıyor. Bu fikir ilk olarak araştırmalar için yeterli insan yumurtası sağlanamamasına yönelik soruna çözüm olarak ortaya atılmıştı. Yöntem, kısır inek ya da tavşan yumurtasından bütün genetik dokunun çıkarılarak, yerine insan DNA'sının yerleştirilmesini öngörüyor.

Bu işlem sonucu, yüzde 99,9 oranında insan embriyosu ortaya çıkıyor ve embriyo çeşitli hastalıkları araştırmak üzere kök hücre üretiminde kullanılabiliyor. Bilim adamları melez embriyoların, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı devrim niteliğinde tedavilerin bulunmasını sağlayabileceğini düşünüyor.

BİR ÇOK ÜLKEDE TARTIŞMA KONUSU

İngiltere, melez embriyolara izin vererek bu alanda öncü ülkeler arasına katıldı. Ancak Dünya genelinde son derece tartışmalı bir konu.

Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da melez embriyo üretimi kanunen yasak. Avustralya'da ise bu embriyoların üretimine, sadece spermin kalitesini test etme koşuluyla izin veriliyor.

Katolik kilisesi de tekniğin, insanlık onuruna hakaret anlamına geldiğini ileri sürüyor.

BİREYSEL BAŞVURU

İngiltere hükümeti, geçen yılın sonunda yayımladığı bir belgeyle, melez embriyo üretimine karşı çıkmıştı.

Bilim adamları, hükümetin bu yaklaşımının, bazı hastalıklara tedavi bulma amacıyla yaptıkları araştırmalara zarar vereceğini, İngiltere'nin kök hücre alanında ön sıralarda yer alan konumunu zayıflatacağını savunmuştu.

Hükümet, bu konudaki iznini bazı koşullara bağlamıştır. Melez embriyo üretmek isteyen bilim adamlarının, önce ilgili kuruma bireysel olarak başvuruda bulunmaları, araştırmaları sonrasında da kullandıkları bu embriyoları iki hafta içinde imha etmeleri istenmiştir.

ntvmsnbc, 11/09/2007