İsrail'de 3 Bin Yıllık Arı Kovanları Bulundu

Arkeologlar, İsrail’in kuzeyindeki Rehov şehrinde yürüttükleri kazı çalışmalarında; Dünya'nın en eski arı kovanlarını gün ışığına çıkardı. İbrani Üniversitesi’nden Arkeolog Prof. Amihai Mazar’ın yaptığı açıklamaya göre; arı kovanlarının, M.Ö. 900 yıllarına ait olduğunu söyledi. Prof. Mazar; bulunan arı kovanlarının, İsa Peygamber zamanında, İsrail'in bal endüstirisinin, ne kadar ileri boyutlara ulaştığının bir kanıtı olduğunu söyledi.

Arıcılığın, eski çağlara dayanan popülerliğinin; balın, tıbbi ve dini etkilerinin yanı sıra, beslenme ve ticaret için de önemli olmasıdır. Ancak Prof. Mazar, bugüne kadar Rehov şehrindeki gibi bir bulguya rastlanmadığını söylüyor.

Tevrat da, İsrail’den sıkça, “süt ve bal yurdu” olarak söz ediliyordu. Ancak bugüne kadar bu balın, incir ve hurmadan yapılan bal olduğu sanılıyordu. Bu nedenle, bölgede arıcılığın yapıldığına ihtimal verilmiyordu. Ancak yeni bulgular, İsrail’in 3 bin yıl önce, önemli bir arıcılık merkezi olduğunu kanıtlıyor.

Prof. Mazar, arı kovanlarının ait olduğu düşünülen M.Ö. 900’lü yıllarda, Rehov’un, organize bir sanayi ve endüstriye sahip olduğuna işaret ediyor.

ntvmsnbc.com 05/09/2007