Küresel Isınma: 39 Yeni Salgın Hastalık Çıkardı

Kuş gribi, griplerin en etkisiziydi aslında. Ne var ki, birdenbire en tehlikeli hastalıklardan biri haline geliverdi. Aynı şeyi Türkiye'de de ölümcül "Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi" hastalığına neden olan "kene" için de söylemek mümkün.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 1970’lerden itibaren, insanlığın 39 yeni salgın türüyle karşı karşıya bulunduğunu açıkladı. Sebep, elbette küresel ısınma. Öte yandan, "Yarından Sonra" (The Day After Tomorrow) filminin gerçek olması için çok fazla beklemek gerekmeyecek ne yazık ki.

Aslında" kuş gribi" y le başladı bazı şeyler. Binlerce yıldır insanlar için bir tehlike teşkil etmeyen kuş gribi, birdenbire Dünya'nın en tehlikeli hastalıklarından birisi haline geliverdi. Salgının önüne geçebilmek için milyonlarca tavuk itlaf edildi.

Derken, Dünya'nın en masum yaratığı olmasa bile, insana zararının dokunduğu pek de görülmeyen "kene" ölümleri gelmeye başladı gündeme. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) son raporunda, salgın hastalıkların, insanlık tarihinde bugüne kadar görülmemiş bir hızla yayılmaya başladığını açıkladı. WHO, 70’lerden itibaren tam 39 yeni bulaşıcı hastalık türünün çıktığını, bunların nedeninin de küresel ısınma olduğunu belirtti.

hurriyet.com 04/09/07