Bilim "Yapay Hayat" Peşinde

Kimyasallardan yaşam formu oluşturan, evrende hayatın başlangıcını taklit eden bilim adamları grubu, 3-10 yıl arasında "yapay yaşam"da başarıya ulaşacaklarını söylüyor.

Bilim, hayatı tanımlama, değiştirme, başka gezegenlerde arama ve hatta deney tüplerinde yeniden oluşturma çalışmalarına hız verdi. Biyoloji, astronomi, robot bilimini zorlayan uzmanlar büyük sorunun cevabını arıyor: Hayat tam olarak ne demek?

Haziranda ABD'deki J. Craig Venter Enstitüsü'nden uzmanlar, bir bakterinin DNA'sını başka bir bakteriyle değiştirdi. Bakterinin genetik kimliğini yeniden inşa eden bu çalışma, hayatı değiştirebilme ve belki de yeni bir yaşam formu oluşturabilme yeteneğine dikkat çekti.

Yaratmak Değil Değiştirmek

Enstitü şimdi, daha önce idrar yolunu etkileyen bir virüsten çıkarılan bir hücreye gen yerleştirerek; oluşturulan yeni bir bakterinin patentini almaya uğraşıyor. Araştırmacılar, bunu yeni bir yaşam formu yaratmak olarak değil, sadece "hayatı yeni yaşam formları oluşacak şekilde değiştirmek" olarak görüyor. Kimyasallardan yaşam formu oluşturan, evrende hayatın başlangıcını taklit eden Dünya'nın çeşitli ülkelerinden bilim adamları, 3-10 yıl arasında "yapay yaşam"da başarıya ulaşacaklarını söylüyor.

İtalyan ProtoLife şirketinin operasyon şefi Mark Bedau şöyle diyor:

"Çok büyük bir olay. Dünyamızı bizim asla tahmin edemeyeceğimiz şekilde en temel düzeyde değiştirebilecek bir teknolojiden bahsediyoruz"

Venter, ProtoLife ve diğer araştırma merkezlerindeki bilim adamları için, bu yeni insan yapımı yaşam formları, yeni enerji kaynakları, çevreyi temizleyecek mekanizmalar ve hayat kurtaracak ilaçlar anlamına da geliyor.

Mark Bedau şunları söylüyor:

"Yapay yaşam üretmek konusunda üç önemli adımdan söz edebiliriz. İlk adım, kötü molekülleri dışarıda bırakacak, iyi moleküllerin içeri girmesine izin verecek bir "zar" üretmek. İkinci adım, hücrelerin fonksiyonlarını kontrol edecek; üremeye ve değişmesine izin verecek bir genetik sistem. Üçüncü adımsa çevreden hammaddeleri çıkarıp enerjiye dönüştürecek bir metabolizmadır."

radikal.com 21/08/07