Cep Telefonu Sinyalleri "Hücre Bölünmesi"ne Yol Açıyor

Cep telefonunun, 5 dakikalık sinyaline maruz kalmak kanserdeki gibi, hücrelerde bölünmeye yol açıyor.

Cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı konusunda yapılan son araştırma, sadece 5 dakika süreyle cep telefonu sinyaline maruz kalmanın vücutta kanser oluşumu sırasında meydana gelen bazı değişikliklere yol açabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, çok düşük güçte bile olsa cep telefonu sinyallerinin, tümör oluşumunda olduğu gibi hücreleri bölünmeye teşvik ettiğini belirtti.

Şimdiye kadar cep telefonunun insan sağlığına ne gibi etkileri olduğu konusunda yapılan araştırmaların, elektromanyetik radyasyonun, ısı yoluyla zarar verdiği varsayımı esas alınarak gerçekleştirildiğine dikkat çeken İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü araştırmacıları, kendi yaptıkları araştırmada, sinyallerin, hücrelerdeki ısı değişimine bağlı olmadan vereceği zararı test ettiklerini ifade ettiler.

Elektromanyetik Radyasyon

İsrailli Prof. Rony Seger ve arkadaşları, laboratuvar ortamında fare ve insan dokusunu, cep telefonlarının yaydığı sinyallerle aynı frekansta elektromanyetik radyasyona tabi tuttular. Dokulara gönderilen elektromanyetik radyasyonun gücünü, cep sinyalinin 10'da birine düşürdüler. 5 dakika süreyle bu radyasyona maruz kalan dokularda, hücre bölünmesini aktive eden kimyasallarda bir artış olduğu gözlendi. Bilindiği gibi vücudun hücre bölünmesini kontrol edememesi, tümör oluşumlarına neden olmaktadır.

Seger:

"Araştırmaların ortaya koyduğu en önemli gerçek; vücudun temel öğesi olan hücrelerin, cep sinyallerine duyarlı olduğunun kanıtlanmasıdır" dedi.

Hürriyet 31/08/07