"Peki Su Bittiği Zaman Ne Olacağını Zannediyorsunuz?"

Washington Post gazetesi, küresel ısınmanın, ülkeler arası su çatışmalarını alevlendirdiğini yazdı. Su için muhtemel bir çatışmanın, teoriden de öte birşey olduğunu belirten gazete, örnek olarak da Türkiye, Suriye ve Irak'ın; Fırat ve Dicle nehirleri yüzünden karşı karşıya gelmesini gösterdi.

Su savaşlarına dikkat çekilen "Isınma, Küresel Su Çatışmalarını Alevlendiriyor" başlıklı yazıda, ABD’nin California eyaletinde görülen kuraklıktan yola çıkılarak; Dünya genelindeki susuzluk ve bunun yol açtığı ülkeler arası çatışma işlendi. Küresel ısınmanın, Dünya'yı daha sıcak bir yer haline getirdiği vurgulanan yazıda; iklimin bazı yerlerde daha yağışlı, bazı yerlerde ise daha kurak olacağını ifade ederek; milyonlarca insanın içecek su, sulama ve enerji üretiminde gerekli olan sudan mahrum kalacağı uyarısında bulunuldu.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu’nun önde gelen yazarlarından Stephen Schneider'ın; "Hava ısındığı zaman atmosferde daha fazla su olacak. Bu bilimsel ve değişmez bir gerçek. Küresel ısınma kuraklığı ve selleri arttırıyor" ifadesine yer verilmektedir.

Atmosferde biriken suyun ne zaman ve nereye düşeceğinin tam bir muamma olduğu kaydedilen yazıda; Güney Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Avustralya, Patagonya ve ABD’nin güneybatısında kuraklık görüleceği uyarısına yer veriyor. Columbia Üniversitesi Dünya Rasathanesi araştırmacılarından Richard Seager’in de "bu küçük bir kuraklık olmayacaktır" görüşü aktarılıyor.

Gazeteye göre küresel ısınma, barajlardaki suları da tehdit ediyor. Atmosfer sıcaklığı artıyor. Buzullar eriyor, gittikçe küçülüyor yakında çoğu yok olacak. Ohia Devlet Üniversitesi araştırmacılarından Lonnie Thompson şu çarpıcı tespitleri yapıyor:

"Sizce insanlar, oldukları yerde kalacaklar mı? Hayır... İnsanların başka yerlere gitmeyeceğini düşünmek çılgınlık. Ve peki bu insanların başkaların yaşadığı yerlere gitmesi durumunda ne olacağını düşünüyorsunuz? Muhtemel bir çatışma, teoriden de öte bir şey. Türkiye, Suriye ve Irak, Fırat ve Dicle Nehirleri üzerine tartışıyor. Sudan, Etiyopya ve Mısır’ın Nil nehri üzerindeki ticareti tehdit altında. Birleşmiş Milletler, Sudan’ın Darfur bölgesindeki kanlı savaşın arkasında su kıtlığı olduğunu söyledi. Kuraklık yüzünden Somali savaşa gebe. Zaten Dünya Sağlık Örgütü bir milyar insanın içilebilir suya ulaşamadığını belirtti. Kuzey Çin’deki eriyen buzullar ve küçülen sulak alanlar, araştırmacıları yüz milyonlarca insanın risk altında olduğu konusunda uyarıda bulunmaya itti "

milliyet.com 20/08/07