Dünya'ya Göktaşı Tehdidi!

20 milyon tonluk göktaşı Apophis, hızla Dünya'ya yaklaşırken, bilimadamları da çarpışmayı engellemek için çalışıyor.

NASA'nın yeryüzünü bekleyen en büyük tehlike diye nitelediği 20 milyon tonluk göktaşı Apophis, hızla Dünya'ya yaklaşırken, bilimadamları da olası bir çarpışmayı engellemek için çalışıyor.

Adı Yunanca yok edici anlamına gelen, 400 kilometre çapındaki bu göktaşını durdurmak için Armageddon ve Derin Darbe filmlerini anımsatan planlar yapılıyor. Bu planlar arasında göktaşına füze fırlatmak, çekim etkisi yaratarak yörüngeyi değiştirmek ya da nükleer bomba kullanmakta var. İngiliz uzay şirketi Astrium, göndereceği uyduyla göktaşı hakkında daha net bilgiler elde edeceklerini açıkladı.
Uluslararası Uzay Enstitüsü de en iyi planı yaratan şirkete 50 bin dolar ödül vaat etti.

Apophis'in 2029'da, Dünya'ya 36 bin kilometre uzaklıktan geçmesi bekleniyor. Bu mesafe iletişim uydularının yörüngelerinden bile yakın. Ancak göktaşının Dünya'nın çekiminden etkilenerek yön değiştirmesi ihtimali var. Bu olasılık 45 binde bir olarak hesaplansa da, yine de büyük bir risk olduğu belirtiliyor.

Ender de olsa Dünya'ya çarpan göktaşları, 65 milyon yıl önce dinazorları yok etmişti. Dünya'ya son olarak 1908'de büyük bir kuyruklu yıldız parçalanarak çarpmıştı. 2 bin kilometrekarelik bir ormanı küle çeviren kuyruklu yıldız ve onun hidrojen kuyruğu, araziyi de dümdüz etmişti.

Apophis, Dünya'ya çarparsa oluşacak felaket senaryosu şöyle:

Hiroşima'ya atılan atom bombasından 100 bin kat fazla zarar verecek. Dev bir krater oluşturacak. Tarım alanları zarar görecek. Denize düşerse oluşacak tsunami kıyılarda çok büyük yıkım yaratacak. Oluşan toz bulutları, bir yıl boyunca Güneş ışınlarını engelleyecek.

haberturk.com 01/09/07