1300 Dereceye Dayanan "Mucize Madde"

ABD’li bilimadamları "mucize madde" olarak adlandırılan “aerojel”i geliştirdi. Bu maddenin özellikleri oldukça şaşırtıcı.

ABD’li bilimadamları, Dünya'nın en hafif katı maddesi olmasına rağmen yüksek ısıya dayanıklılığı nedeniyle mucize madde olarak adlandırılan “aerojel”i geliştirdi. Madde, silikonun suyunun alınması ve içine karbodioksit yerleştirilmesiyle üretiliyor.

Uzmanların “donmuş duman” adını verdikleri aerojel, kurşun geçirmiyor.Bir kilogram dinamitin patlamasından etkilenmiyor ve 1300 dereceye kadar sıcaklıktan ve -120 dereceye kadar soğuktan koruyabiliyor.

Aerojel, üzerinde bulunan ve büyüklüğü milimetrenin milyarda biri olan milyonlarca delik sayesinde sünger vazifesi de görüyor. NASA, Mars’a göndereceği astronotların kıyafetlerini bu maddeden yapmayı planlıyor. Patlamaya dayanıklı olması nedeniyle ev yalıtımlarında ve zırhlı araçlarda kullanılması düşünülüyor. Ayrıca aerojelin tenis raketlerinden, otomobil tamponuna, amortisörlerden, kurşun geçirmez yeleğe kadar birçok alanda rol oynayacağı düşünülüyor. Maddenin başarısızlığa uğradığı tek alan ise moda sektörü oldu. Hugo Boss’un bu maddeyi kullanarak hazırladığı ceketler, aşırı sıcak tuttuğu için piyasadan çekildi.

hürriyet.com 22/08/07