Avrupa’nın Sıcak Dalgaları Üç Katına Çıktı

Doğu Avrupa’da, yüzlerce insanı öldüren sıcak dalgası, anormal bir durum değildir. 1880’den beri, aşırı sıcak günlerin sayısı neredeyse üçe katlandı ve Kıta'daki sıcak dalgalarının uzunluğu iki katına çıktı.

Bundan önceki çalışmalar; iklim değişiminin kendini, Avrupa Kıta’sında daha çok sıcak dalgası şeklinde gösterdiğini kanıtladı. Nisan da; BM Hükümetler arası Paneli, iklim değişimi üzerine, küresel ısınmayla ilgili havada ve ekosistemde görülen birçok değişikliğe bağlı olarak bir rapor yayınladı. Son çalışmalar, bu etkilerin artık hissedilmekte olduğunu iddia ediyor.

İsviçre ‘de ki Bern Üniversitesi’nden Paul Della Marta ve arkadaşları, 1880 ve 2005 yılları arasında Batı Avrupa’da bulunan 54 ısı istasyonu tarafından toplanmış veriler üzerine çalıştılar.

Araştırmaya göre; aşırı sıcak günler, 127 yıl öncesine göre üç katına çıktı. Bu sıcak günlerin eskisinden daha sık tekrarlanması, daha uzun süren sıcak dalgalarının oluşacağını gösteriyor. 1880’de sıcak dalgaları ortalama 1.5 günde biterken; şimdi ancak 3 günde bitiyor.

Araştırma ekibi; geçmişte gerçekleşen sıcaklık ortalamalarının olduğundan daha yüksek olarak kaydedildiğini ortaya çıkarttı. Geçmişteki sıcaklıkları normale geri çektiklerinde, normalden daha sıcak günlerin sıklığının arttığının çok açık şekilde gözüktüğünü belirttiler.

Della Marta şöyle diyor:
“Termometreleri; yağmurdan, gece yerden gelen radyasyondan ve derecenin bir yerden başka bir yere taşınmasından korumak için ahşap kutularda muhafaza etmezseniz; elde edilen verilerin niteliği etkilenir. Eğer sıcaklık değişimlerini uzun bir süreç de gözlemlemek isterseniz; bu parametreleri de hesaba katmak zorundasınız”.

Sıcaktan Dolayı Ölüm Oranları Arttı

2004 de İklim Tahmini ve Araştırması için UK Hadley Merkezi’nde Peter Stott tarafından yönetilen bir çalışma; büyük olasılıkla 2003 yılında Avrupa’da ki sıcak dalgasının uzunluğunun sera gazları yayılımı dolayısıyla ikiye katlandığını gösterdi. Olayda, aşırı sıcaklar nedeniyle 35.000 kişinin öldüğü düşünülüyor.

Üzerinde çalışılan modellemeler, iklim değişikliklerinin sonucu olarak sıcak dalgalarının daha sık olacağını tahmin ediyor. Üstelik Amerika’da yapılan yeni bir çalışma, çok sayıdaki yüksek sıcaklığa bağlı yazın gerçekleşen ölümleri; kışın meydana gelebilecek daha az ölüm sayısının telafi edemeyeceğini gösterdi.

Güncelleme:02/09/2007
Kaynak:"Europe’s Recent Heatwaves Aren’t A Mirage"
, Catherine Brahic, Newscientist, Çev. Meryem Bayrakçı, 15/08/2007.