Evrende Dev Bir Boşluk Keşfedildi

Astronomlar, evrende hiçbir galaksinin, yıldızın ve hatta karanlık maddenin bulunmadığı dev bir boşluk keşfettiler.

Minnesota Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, Dünya'dan yaklaşık 1 milyar ışıkyılı uzaklıkta olduğu belirlenen söz konusu boşluğun, niçin orada bulunduğu hakkında bir fikir sahibi olmadıklarını vurguladılar.

Keşfi yapan bilimsel araştırma ekibinden, Astronomi Profesörü Lawrence Rudnick, “Astrophysical Journal” adlı bilimsel dergide yazdığı makalesinde:

“Şimdiye kadar hiç kimsenin bu büyüklükte bir boşluk bulmamış olması bir yana, biz bile bu boyutta bir boşluk bulmayı beklemiyorduk” dedi.

Rudnick ve bilim ekibinin diğer üyeleri, Shea Brown ile Liliya Williams, dergide kaleme aldıkları makalede, söz konusu dev boşluğu, Wilkinson Mikrodalga Anisotropi Araştırma uydusuyla evrendeki soğuk bir nokta üzerinde yaptıkları araştırma sırasında bulduklarını belirttiler.

Dergide, Kozmik Mikrodalga Fonu adı verilen ve Büyük Patlama’dan arta kalan, zayıf radyo sinyalinin incelediğinde, söz konusu bölgenin daha soğuk olduğunu gördüklerini söyleyen Rudnick:

“Gökyüzündeki bu noktada farklı bir şey olduğunu zaten biliyorduk” dedi.

Rudnick’in araştırma ekibindeki arkadaşı Williams:

“Bulduğumuz şey, ne gözlemsel etüdlere ve ne de evrenin oluşumu hakkında yapılan, geniş ölçekli bilgisayar simülasyonlarına göre normal değil” ifadelerini kullandı.

Araştırmayı yapan astronomlar, Orion (Avcı) takım yıldızının güneybatısında yer alan Eridanus takım yıldızının bulunduğu bölgede olduğu saptanan boşlukta, doğrudan görülemeyen, ancak yerçekimsel güçlerin ölçülmesiyle belirlenebilen karanlık maddeden bile eser bulunmadığına dikkati çektiler.

ntvmsnbc 24/08/2007