Evrim Teorisi Sarsıntı Geçiriyor

Kenya'da keşfedilen iki insan fosili, insan evrimine dair bilinen köklü görüşleri sarsacak nitelikte. İnsanımsı yaratıklara ait kırık üst çene kemiği ve bir kafatası üzerinde yapılan incelemeler, Homo Habilis 1 adlı ilkel insan türünün, daha gelişmiş bir tür olan ve modern insanın atası sayılan Homo Erectus 1'e dönüştüğü şeklindeki bilinen görüşün yanlış olduğunu gösterdi.Yeni fosiller, Habilis 1 ve Erectus 1'in aslında yanyana yaşayan iki kardeş tür olduğunu gösterdi.

Bilim adamları iki türün 500 bin yıl önce Doğu Afrika'daki Turkana adlı bölgede yanyana yaşadığı ve zamanla Homo Erectus 1'in Habilis 1'e türler arası mücadelede üstünlük sağladığı görüşünde.

Koobi Fora Araştırma Projesi müdürü Profesör Meave Leaken ,"Onların aynı dönemde varoluşu Erectus 1'in Habilis 1'den evrimleştiği yönündeki görüşü geçersiz kıldı" diye konuştu.Çene kemiğinin belirgin ilkel diş özellikleri nedeniyle 1,4 milyon yıl öncesi Homo Habilis'e ait olduğu saptandı.Kafatasının da Homo Erectus'a ve 1,5 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlendi.

Hürriyet gazetesi 09/08/2007