Avrupa'da 1 Ayda 1 Yıllık Orman Yandı

Avrupa Birliği; son bir ayda üye ülkelerde çıkan yangınlarda; yanan ormanlık alanların toplam büyüklüğü, geçen yılın yanan alanların büyüklüğüne eşit olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği’nin son bir ayda kıta genelinde çıkan orman yangınlarıyla ilgili açıkladığı veriler, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Üye ülkelerde, sadece Temmuz ayında çıkan yangınlarda, yanan ormanlık alanın toplam büyüklüğünün, geçen yılın tamamında yanan alanın büyüklüğüne eşit olduğu kaydedildi.

Avrupa’nın birçok bölgesi, Temmuz ayını orman yangınlarıyla geçirdi. Sadece Temmuz ayında çıkan yangınlarda 3300 kilometrekarelik ormanlık alan yok oldu.

Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan ve İtalya gibi Avrupa Birliği üyeleriyle, Makedonya, Arnavutluk ve Türkiye, Temmuz ayında yangınlara maruz kalan ülkeler olarak sıralanıyor.

Avrupa Birliği’nin konuyla ilgili duyurduğu veriler, olayın ciddiyetini gözler önüne seriyor. Buna göre son bir ayın bilançosu, geçen yılın tamamında yanan ormanlık alanın toplamına eşit. Bu alana, Avrupa Birliği’ne üye olmayan Avrupa ülkelerinde çıkan yangınlar ise dahil değil.

Bir başka deyişle, son bir ayda Avrupa Birliği genelinde çıkan yangınlarda kül olan alanın büyüklüğü, Moskova’nın yüzölçümünün üç katı.

Avrupa Birliği’nin raporunda, yeni tehlike alanları olarak; İspanya ve Portekiz’in bulunduğu Avrupa’nın güney batı bölgelerine dikkat çekiliyor.

İspanya’da haftasonu Kanarya adalarında çıkan yangınlarda, binlerce kişi evlerini terketmek zorunda kalmıştı.

Yunanistan’da da Haziran ayından bu yana çıkan 3 bin ayrı yangında, 10 bin hektarlık ormanlık alan kül oldu. Ülkede sekiz kişi de yaşamını yitirdi.

Yunanistan ve İtalya’da yetkililer, ağırlıklı olarak sıcak havaların neden olduğu yangınların bazılarının, yeni inşaat alanı açmak isteyen kişilerce çıkarıldığını öne sürüyor.

ntvmsnbc.com 03/08/07