Akşehir Gölünün Suyu Çekildi

Sultan dağlarından inen mevsimlik ve sürekli akarsularla çevresindeki akiferlerin yer altı suyu akımı ile beslenen Akşehir gölü, bilinçsiz su kullanımı ve buharlaşma nedeniyle büyük oranda kuruyarak kuş sürülerinin de göç etmesine neden oluyor.

Su seviyesinde yıllara ve mevsimlere göre büyük değişiklikler gösteren Akşehir gölünün, Eber gölü ile olan bağlantısı DSİ'nin çalışmaları sonucu inşa edilen regülatör nedeniyle önemli su kanallarını kaybetti. Sığ bir göl olup, derinliği 2 ile 4 metre arasında değişen gölde, daha önce barınan birçok balık ve kuş türü de kuraklık nedeniyle bölgeyi terk etmiş durumda.

Eber gölünde üreyen, beslenen ve konaklayan bütün kuş türlerinin rastlandığı Akşehir gölü, göl aynasını çevreleyen geniş sazlıklar, su kuşları için kuluçka alanı, beslenme yeri, sığınma, barınma ve toplanma mekanı olarak son derece önem arz etmekteydi. Ancak gölün kuruması ile birlikte yok olan sazlıklar bu kuşların başka yerlere göçmesine yol açıyor. Seyrek olmasına rağmen geniş alanlara yayılan sazlıklar; kuşlara avcılardan korunmak için geniş bir hareket olanağı sağlamakta. Yine geniş su aynası, avcılar tarafından taciz edilen kuşların sığınmaları yönünden büyük önem taşımakta.

Uzmanlar, gölün kurumasının ekolojik sisteme büyük oranda etki edeceğini savunurken gölden su çekerek kiraz ağaçlarını sulayan çiftçiler de sıkıntı yaşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, "Akşehir gölü Türkiye'nin 5. büyük gölüydü ama küresel kuraklık ve diğer çevre etkenleri sebebiyle şu anda çok ciddi boyutlarda küçüldü. Tabi ki göl, Akşehir'in en önemli değerlerinden bir tanesi. Biz de bu gölün mevcut durumunun daha da kötüye gitmesini engellemek ve rehabilite ederek eski günlerine geri döndürebilmek için bir takım projeler başlattık. Bunun en güzel örneği Çevre Bakanlığıyla yürütüğümüz proje. Şu anda arazi çalışmaları bitmiş durumda, amacımız yapılan planlarla gölü bir sisteme oturtarak gölün havzasını ve su kaynaklarını etkileyecek hiçbir olumsuz etkene izin vermemek.

yenişafak.com 21/07/07