Kök Hücre Üretiminde Büyük Devrim

Japonya'daki genetik mühendislerinin, kısa bir süre içinde insan embriyosu kullanmadan kök hücre üretebileceği bildirildi.
Japonya'daki Kyoto Üniversitesi'nde görevli Profesör Shinya Yamanaka tarafından yürütülen ve farelerden alınan deri hücreleri üzerinde genetik oynama yapılarak kök hücre üretmeye dayanan çalışma sonucunda;

"6 ay içinde basit bir prototip kök hücre, 2-3 yıl içinde ise insan embriyosundan alınan kök hücreden farksız bir kök hücre üretileceği" belirtildi.

Bilim çevreleri tarafından büyük heyecanla karşılanan ve "kurşunu altına çevirmeye" benzetilen araştırmayla elde edilen kök hücrenin, insan embriyosu kullanılmadan üretilmesi ve bu nedenle de "etik" olması, muhafazakâr çevreler tarafından da memnuniyetle karşılandı. ABD ve bazı Avrupa ülkeleri ahlaki olmadığı gerekçesiyle kök hücresi araştırmalarına izin vermiyor.

İnsan embriyosu kullanılarak kök hücre üretilmesini, kendisinin de "tatsız" bulduğunu söyleyen Yamanaka;

"Yine de insan sağlığının her şeyden önce gelmesi gerektiğini ve kök hücre çalışmalarının, ne olursa olsun desteklenmesi gerektiğini" vurguladı.

Henüz araştırma aşamasında olan kök hücre tedavisiyle, kalp kasının yenilenmesi, diyabet, romatizma, Parkinson, Alzheimer ve kısırlık gibi rahatsızlıkların tedavisi amaçlanıyor.

milliyet.com 25/07/07