İngiltere'de: "Her Yer Su, Ancak İçecek Bir Damla Su Yok"

Sağanak yağışın vurduğu İngiltere'de halk içeçek su bulamıyor.

İngiltere'de günlerdir süren sağanak yağışın neden olduğu sellerden etkilenen bölgelerdeki halkın, gıda ve içme suyu sıkıntısı çektiği bildirildi.

Times gazetesi, durumu "vahim" olarak nitelendirirken, The Daily Mail gazetesi sel bölgesinin bir fotoğrafını yayımladı ve:

"Her yer su, ancak içmeye gelince bir damla su yok" başlığını kullandı.

Çevre ajansı yetkilileri, birçok nehirdeki taşma tehlikesinin devam ettiğini belirterek, Thames Nehri'nin de yükseldiğini, nehrin üst kesimlerinden, Oxford, Reading ve Windsor gibi kasabalardan geçen bölümlerine doğru saniyede 440 ton suyun aktığını bildirdi. Bu kadar çok miktarda suyun, söz konusu yerleşim birimlerinde sele neden olabileceği uyarısı yapıldı.

Savunma Bakanlığının, selden etkilenen bölgelerdeki yiyecek ve içme suyu sıkıntısının aşılabilmesi için yardım kuruluşlarına kamyon ve şoför sağlayamaya hazırlandığı açıklandı. Avon ve Severn nehirlerinin çevresindeki kent ve kasabaların, dün selden en çok etkilenen bölgelerin başında geldiği belirtildi. Buradaki halkın süpermarketlere akın ettiği ve panik içinde alışveriş yaptığı kaydedildi.

Hükümet, sel felaketine karşı hazırlıksız yakalandığı eleştirilerine, krizin gerektiği gibi ele alındığı ve selden etkilenen kesimlerdeki halka gereken yardımın yapıldığı yanıtını verdi.

haberturk.com 25/07/07