Yeni Bant Tekniğiyle, Parmak İzi Ele Veriyor

Bilim adamlarının geliştirdiği, jelatinden yapılan bir bant sayesinde, suç mahallerinde bırakılan parmak izlerinden failin beslenme alışkanlığı, hatta cinsiyeti ve ırkı belirlenebilecek.

Belki kurban için katilin sigara içip içmediği ya da vejeteryan olup olmadığı önemli değildir. Acak polisin bu vakayı çözüme ulaştırması için bu tip detaylar, büyük önem taşır.

Olay mahallerinde, parmak izi toplanması için kullanılan standart teknikler arasında; bu işe özel tozlar, sıvılar ve uçucu maddeler vardır. Ancak bunlar son derece değerli adli ipuçlarını, örneğin izlerin içindeki kimyasal kalıntılarını silebilir.

Ancak araştırmacılar, jelatinden yapılan özel bir bantla, adli kanıt ekiplerinin olay mahallerinden toplanan izleri kimyasal olarak inceleyerek; failin beslenme alışkanlığından cinsiyetine ve ırkına kadar pek çok önemli bilgiye ulaşmalarını sağlayabilecekler.

Bu jelatin bant, kapı kolu, fincan sapı, bombeli cam ve bilgisayar ekranından, tıpkı geleneksel parmak izi alma teknikleri gibi, iz toplayabilecek. Ardından bu jelatin, son derece hassas bir aletin içine yerleştirilecek. Bu alet, birkaç saniye içinde kızılötesi ışınlar aracılığıyla, jelatin üzerindeki izlerin adeta kimyasal bir fotoğrafını çekecek.

Parmak izleri, bir gramın milyonda biri oranında sıvı ya da aynı miktarda başka bir şey içerebilir. Bu da parmak izinin sahibi hakkında polise ve adli tıp uzmanlarına olayla ilgili son derece değerli bilgiler verebilir.

Araştırmacılara göre, bu yeni tekniğin, geleneksel tekniklerden bir farkı da; orijinal izlere zarar vermemesi ve böylelikle o izlerin yeniden incelenmesine olanak sağlaması.

Livescience.com 25/07/07

Parmağınız Kredi Kartı Oluyor

Japonların geliştirdiği sistemle yakında parmağınız, kredi kartınızın yerine geçecek.

Hitachi şirketinin JCB bankasıyla ortaklaşa deneyeceği sistemle, kredi kartı veya nakit para bulunmadan da alış veriş yapılabilecek. Alış verişten sonra parmağınızı yazar kasaya uzatmaktan ibaret olacak sistem, parmaktaki damar sistemini tanıyarak çalışacak.

Bilgisayar sistemi, parmağınızdaki damar sistemini hesabınızın bulunduğu JCB'deki verilerle karşılaştırıp işlemin yapılmasına onay verecek ve işlem tutarı otomatik olarak hesabınızdan düşecek. "Biyo-metrik" veriler uyuşmazsa sistem işleme onay vermeyecek.

Parmaktaki damar sisteminin, kişiye özgü olduğu, zamanla değişmediği ve yapay olarak oluşturulamadığı belirtiliyor.

AA 23/07/07