Grönland, Bir Zamanlar Yemyeşilmiş

Grönland’daki buz kütlelerinin, bir mil altından toplanan DNA örnekleri, bu buzlar diyarının bir zamanlar yeşilliklerle kaplı olduğunu ortaya koydu. Bu da, Grönland’ın Buzul Çağı’nda düşünülenden çok daha sıcak olduğuna işaret ediyor.

Yapılan DNA testleri, Grönland’ın 450 bin ile 800 bin yıl önce arasındaki bir dönemde oldukça yeşil olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, adanın ladin, çam gibi değişik türde ağaçlardan oluşan bir ormana ve yeşil bir toprak örtüsüne sahip olduğunu, ayrıca adada böceklerin ve kelebeklerin yaşamış olabileceğini belirtiyor.

Kopenhag Üniversitesi’nden, bu çalışmanın yöneticisi olan Eske Willerslev, özellikle güney Grönland’ın bugün görünenden çok daha farklı bir yer olduğunu, bu araştırmayla ortaya çıkardıklarını söylüyor.

Araştırmayı gerçekleştiren bilimadamları, benzer araştırmaların dünyanın Antarktika gibi diğer buz kaplı bölgelerinde de gerçekleştirilebileceğini belirtiyor. İngiltere’deki York Üniversitesi’nden araştırmaya katılan Enrico Cappellini:

“Dünyanın yüzde 10’unun kalın buz tabakalarıyla kaplı olduğunu gözönüne alırsak, bu tür teknikler kullanılarak araştırmalar yapılması, bize yeni buluşların kapılarını açabilir” diyor.

Uzmanlara göre Grönland’ın kalın buz tabakaları, prehistorik DNA’ların korunmasında doğal dondurucu görevi görmektedir.

ntvmsnbc.com, 07/07/07