Sağlık Kontrolü İçin Deri Altına Çip!

Araştırmacılar, hastalara ait sağlık verilerini içeren elektronik çipleri, deri altına yerleştirme olasılığını inceliyor.

American Medical Association (Amerikan Tıp Birliği) tarafından yayımlanan raporda, bir pirinç tanesi büyüklüğündeki çiplerin, bir iğneyle deri altına yerleştirilerek; kronik hastalıklardan mustarip kişilerin, acil tedaviye gereksinim duyduklarında, doktorlara yol gösterebilmelerinin amaçlandığı belirtildi.

Birliğin etik komitesi tarafından hazırlanan raporda, çiplerin deri altına yerleştirilmesinin, hastanın tedavisinin devamı ve koordinasyonun sağlanması konusunda iyileştirmeler kaydedileceği ifade edildi. Tıbbi hata risklerini de azaltabileceğinin altı çizilirken; radyofrekans aracılığıyla tanımlama teknolojisiyle işleyen bu “akıllı etiketlerin” sevkiyat süreçlerini hızlandırmak amacıyla, tüketim mamülleri dağıtım grupları tarafından halen kullanıldığı kaydedildi.

Ancak, tedavilerdeki güvenlik ve etkinlikte iyileştirme sağlayabilecek olan bu sistemin, bazı fiziksel riskleri de bulunuyor.

Bu sistemin, hastaların hastalıklarıyla ilgili gizliliği tehlikeye sokabileceği uyarısında bulunulan raporda, çok küçük olmaları yüzünden deri altına yerleştirilen çiplerin, vücut içinde yer değiştirme riskleri de bulunduğu belirtildi. Ve yine çiplerin, diğer elektrikli aletlerle etkileşime girebileceğine dikkat çekildi.

ntvmsnbc.com 02/07/07