Prof. Dr. Faruk Yorulmaz: "Su İçerek Korunun!"

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, vücudun yüzde 55-75’inin, beynin ise yüzde 95’inin sudan oluştuğunu belirterek; “yeterli miktarda su içmek, sesi güzelleştirir” dedi.

Aç karnına içildiğinde suyun vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırdığını, cildin nemini ve gerginliğini artırarak kırışıklıkları önlediğini, yumuşaklık ve parlaklık verdiğini, selülitten koruduğunu belirten Prof. Dr. Faruk Yorulmaz; “erişkin bir insan, yaz mevsiminde her gün en az 2 litre su içmelidir” dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, vücuttaki suyun yüzde 2’sinin kaybedilmesinin yorgunluk, halsizlik, hafızanın zayıflaması, matematik zekada azalma, konsantrasyon güçlüğüne yol açtığını söyledi.

Okunan yazıya konsantre olunamıyor ve anlamakta sıkıntı çekiliyorsa, su içilmesinin faydalı olacağını ifade eden Dr. Yorulmaz, ABD’de halkın dörtte üçünün, vücutlarındaki su miktarının, olması gerekenden daha az bulunduğunu belirtti.

Yorulmaz, su içmenin faydalarını şöyle anlattı:

“Araştırmalara göre, yeterli miktarda su içmek daha fazla kalori harcanmasını sağlar. Aç karnına içildiğinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Cildin nemini ve gerginliğini artırarak kırışıklıkları önler. Yumuşaklık ve parlaklık verir, selülitten korur. Aynı zamanda sesi güzelleştirir, böbreklerin çalışmasını düzene sokar, idrar yollarını kum ve taş oluşumundan korur, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler, balgamın yumuşayıp atılmasına yardımcı olur, ağız kuruluğunu ve ağız kokusunu önler, eklem hareketlerini kolaylaştırır, kilo vermeyi sağlar.”

MEME KANSERİNDEN SUYLA KORUNUN


Prof. Dr. Yorulmaz, emziren annelerin yeterli su içmesi durumunda, süt miktarının artacağını belirterek, her gün yeterli miktarda su içmenin; kalın barsak, idrar kesesi ve meme kanserinden koruyucu olduğunu; ayrıca insan sağlığı için çok önemli olan iyot, kalsiyum, sodyum gibi pek çok mineralin de suyla alındığını bildirdi.

Her gün idrarla 1,5 litre ve diğer yollarla 1 litre olmak üzere 2,5 litre su kaybedildiğini ifade eden Dr. Yorulmaz, yazın ise terle su kaybının daha fazla olduğunu söyledi.

İnsanların sağlığını koruması için kaybedilen suyun tekrar alınması gerektiğini belirten Dr. Yorulmaz:

“Besinlerle günlük su ihtiyacımızın ancak beşte birini karşılamaktayız. Kalan beşte dördünü yani 2 litresini su ve diğer içeceklerle karşılamamız gerekiyor. Günde ne kadar su içmeniz gerektiği, vücudun büyüklüğü, yaptığımız işin ağırlığı ve iklime bağlı olmakla birlikte, erişkin bir insan yaz mevsiminde her gün en az 2 litre (10 su bardağı) su içmelidir” dedi.

Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az su alındığında sağlık sorunlarının ortaya çıktığını dile getiren Yorulmaz, vücudun suyu, normalden yalnızca yüzde 1 az olduğunda aşırı susama ve ağız kuruluğu; normalin yüzde 5 altında olduğunda, ateşin hafif yükselmesi, ciddi ağız kuruluğu, halsizlik, yapılan işe konsantre olamama; normalden yüzde 10 su eksiği olduğunda ise; ciddi halsizlik, bitkinlik, ayakta durmakta güçlük çekme ve gözlerde çökmenin ortaya çıktığını bildirdi.

“SU AZLIĞI BEBEKLERDE ÖLÜMLERE YOL AÇABİLİR”

Prof. Dr. Yorulmaz, su azlığının bebeklerde ölümlere yol açabildiğini belirterek; suyun, vücudun su ihtiyacını gidermede en önemli besin olduğunu söyledi.

Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içecekler ile alkollü içeceklerin sağladıklarından daha çok su kaybına yol açtığını ifade eden Yorulmaz, bu nedenle susuzluğu gidermek için sadece temiz suyun tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Su temiz değilse sağlığı korumanın mümkün olmadığını belirten Yorulmaz, şunları kaydetti:

“Neredeyse ülkemizin her yerinde, temiz olmadığı düşüncesiyle musluklardan akan suyu içmiyor, içmek için dışarıdan ayrı su alıyoruz. Gerçekten de bazen, suyun içindeki kirlilikler gözle görülebiliyor. Ancak musluklardan akan suyla dişlerimizi fırçalayarak, banyo yaparak, besinlerimizi ve besin hazırladığımız kapları yıkayarak şebeke suyu içindeki tüm kirlilikleri almaya devam ediyoruz. Sudan sağlığımıza gelecek zararlardan korunmak için aynı içtiğimiz su gibi, özellikle dişlerimizi, temiz suyla fırçalamaya özen göstermeliyiz.”

ntvmsnbc 29/06/07