"İklim İçin Gereğini Yapmazsak, Yıkım Kaçınılmaz Olacak!"

Dünya Sağlık Örgütü, Asya ülkelerini, iklim değişikliğinin neden olacağı felaketlere karşı uyardı.

DSÖ Bölgesel Yöneticisi Shigeru Omi, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gazetecilere yaptığı açıklamada:

“Eğer ekonomik çıkara odaklanmaya devam ederseniz, bütün dünya bunun bedelini ödeyecek” dedi.

“GEREKENİ YAPMAZSAK, YIKIM KAÇINILMAZ OLACAK”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Asya ülkelerinin, küresel ısınmanın neden olacağı iklim değişikliğinin yaratacağı felaketlere karşı önlem alması gerektiği uyarısında bulundu. DSÖ Bölgesel Yöneticisi Shigeru Omi, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gazetecilere yaptığı açıklamada:

“Çevreyle ilgili konularda önlem almak için krizin çıkmasını beklerseniz, çok geç kalmış olursunuz” diye konuştu. Herkesin önceliğinin ekonomik kalkınma olduğunu, ancak ekonomi ve doğanın korunması arasındaki dengenin sağlanması gerektiğini" belirten Omi:

“Eğer şimdi harekete geçmezsek, çok ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacağız” dedi.

DS֒nün, üye ülkeleri SARS ve kuş gribi gibi hastalıklarla mücadele için gerekli tedbirleri alma konusunda, başarılı bir şekilde bilgilendirdiğini kaydeden Omi, benzer önlemlerin,“çevre felaketleri” için de alınması gerektiğini söyledi. Omi, hastalıklara karşı yapılan hazırlıkların benzerlerinin, çevresel krizlere karşı da yapılması gerektiğini belirterek; bu felaketlerin “kapıda” olduğu uyarısında bulundu. Ve Omi:

“Çevre için gerekeni yapmazsak, yıkım kaçınılmaz olacak” dedi.

Yükselen sıcaklıkların “sıtma” gibi bazı hastalıkların yayılma sebeplerinden olduğunu belirten Omi, bu hastalığın daha önce görülmediği ya da çok uzun zaman önce etkilediği bölgelerde yeniden ortaya çıktığını ve tekrarladığını kaydetti. Omi, ekonomik gelişmenin herkesin ana meselesi olduğunu tekrarlayarak; “Eğer ekonomik çıkara odaklanmaya devam ederseniz, bütün dünya bunun bedelini ödeyecek” diye konuştu.

ntvmsnbc.com 02/07/07