Hansen: "Küresel Isınma Dramatik Eşikte"

Amerikalı bilim adamları, önlem alınmaması halinde küresel ısınmanın, deniz suyu seviyesinde sanıldığı gibi 40 santimetre değil, metrelerce yükselmeye yol açabileceğini belirtti.

İngiliz "Independent" gazetesi, küresel ısınma nedeniyle Dünya'nın zannedilenden çok daha yakın bir gelecekte, büyük tehlike altına gireceğine dikkat çekti. Gazete, küresel ısınmaya karşı "Dünya'nın her yerinde başlatılacak bir kurtarma operasyonu" dışında, hiçbir şeyin insanları bir çevre felaketinden kurtarmaya yetmeyeceğini bildirdi.

Tüm Dünya Tehdit Altında

Gazetenin haberine göre, ABD'nin önde gelen bilim enstitülerinde görevli 6 bilim adamının, İngiliz "Philosophical Transactions of the Royal Society" adlı yayın organı için bilimsel bir araştırma hazırladılar. Ve küresel ısınmanın "tüm bir medeniyeti tehdit ettiği" gerçeğini kesin ve net bir biçimde ortaya koydular.
Amerikalı uzmanlar, BM Hükümetler arası Küresel Isınma Paneli'ni (IPCC), bu yüzyılın sonuna kadar buzullardaki erime nedeniyle denizlerde meydana gelecek su seviyesi yükselişini, "düşük göstermekle" eleştirdi.

IPCC'nin bilgisayar ölçümüyle yaptığı tahminlere göre, 2100'e kadar deniz suyu seviyesindeki artış 40 santimetre olarak tahmin edilirken, bu yükselişin gerçekte birkaç metre olabileceğini vurgulayan Amerikalı bilim adamları, "İşte tam da bu yüzden bugün Dünya'da tehlike çok yakın" dedi.

Amerikan Kongresi'ni, küresel ısınmayla ilgili olarak ilk uyaran bilim adamı olan NASA uzmanı Dr. James Hansen'in başını çektiği araştırmacılar, hazırladıkları raporda şu tespitte bulundu:

Rapordaki Gerçek:"Dramatik Değişikliklerin Eşiğindeyiz"

"Şu andaki mevcut sera gazı salımı, dünyadaki küresel iklimi, insanlar ve diğer canlılar için büyük tehlike oluşturabilecek ve tehlikeli bir şekilde kontrolden çıkabilecek dramatik değişikliklerin eşiğine taşıyor."

Dr. Hansen, karbon gazı emisyonunu çok acil bir şekilde azaltmak için insanların 10 yılı olduğuna dikkat çekerek; "aksi takdirde, aşırı ısı, kutuplardaki buzun erimesini son derece hızlandıracak" diye konuştu.

Klima, Küresel Isınmayı Artırıyor

TEMA Vakfı Genel Müdürü Uygar Özesmi, birçok kişinin sıcaklık artışını, klima ile çözeceğini düşündüğünü belirterek, çalışan her klimanın küresel ısınmayı artırdığını, bu yüzden herkesin sıcakla yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyledi. Klima kullanımının sınırlandırılması gerektiğini belirten Özesmi, "Herkesin küresel ısınma nedeniyle bazı alışkanlıklarını bırakması, sıcaklık artışına karşı yaşam biçimini değiştirmesi gerekiyor" dedi.

milliyet, 20/06/07