Deniz Suyunu Arıtmak, Küresel Isınmayı Hızlandırır

Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre,deniz suyunu, tuzdan arıtarak içme suyu elde etme çabaları, yarardan çok zarar getirebilir. Gittikçe daha geniş bir şekilde yapılan bu uygulama, küresel ısınmayı hızlandırabilir.

"Deniz suyunu, tuzdan arıtmak, çok pahalı ve bunun yanında çok enerji tüketimi ve bol sera gazı üretimi gerektiren bir süreç" diyen vakfın Küresel Temiz Su Programı Direktörü Jamie Pittock, bu yöntemin kullanımının devam edeceğini; ancak su sağlamak için her zaman daha emin yollar olacağını da sözlerine ekliyor.

Deniz suyu arındırma yönteminin aşırı kullanımının, tuz oluşumuna, sera gazlarının artmasına ve sahillerin harap olmasına yol açacağı öne sürülüyor.

Pittock diyor ki:

"Bu ve benzer yapay yöntemlerin bilinçsiz kullanımı, aslında yapılmasi gerekenleri de engelleyebilir. Akarsular ve sulak bölgelerin koruma altına alınması gerekir. İhtiyacımız olan, bu tür kontrolsüz mühendislik girişimleri değildir. Yapmamız gereken, Dünya'nın kaynaklarını koruma yöntemlerini, doğa ile uyumlu hale getirmektir."

Deniz suyunun, tuzdan arındırma işleminin en çok yapıldığı yerler; Dünya'nın en susuz, kurak ve en kalabalık bölgeleridir. Bu bölgelerin arasında; Avustralya, Ortadoğu, İspanya, İngiltere, ABD, Hindistan ve Çin de bulunnmaktadır.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı verilerine göre, Arabistan Yarımadası, temiz su ihtiyacının % 60’ını deniz suyunu arındırarak sağlıyor. İspanya ise tarımsal sulamasının %20’sini bu yolla elde ediyor.

ntvmsnbc.com 19/06/07