Dünya Üzerindeki En Büyük Göç: "Antilop Topluluğu" Göç Ediyor!

Güney Sudan da, Jonglei düzlüklerinde Antilop sürüsü.

Sudan’da yaşayan memeli hayvanlar, göç ediyor. Çevrecilere göre bu göç, Dünya'da keşfedilen en büyük memeli göçlerinden birisidir.

Vahşi Hayatı Koruma Derneği(WCS), bölgede yaşanan iç savaşın hayvan topluluklarına verdiği zarara rağmen, bölgede 1,3 milyon göçmen hayvan saptadıklarını bildirdiler.

Ayrıca, Amerikalı Bilim adamları grubunun bulduğu; göç eden antilop topluluğunun uzunluğu, 80 km(50 mil) ve genişliği 50 km(31 mil) kadardır.

WCS’den Michael Fay şöyle diyor:

"Ben, hiç bu büyüklükte yabanî hayvan topluluğunu bir arada görmemiştim. Bu göç, memelilerin, Dünya üzerindeki en büyük göçü olarak gösterilebilir. Bu göç, Serengeti’deki göçten bile daha büyük."

Son araştırma, Sudan’ın güneyinde 1982 yılında yapıldı. Bu inceleme, bölgede yıllarca süren iç savaşın patlamasından bir yıl önceydi.

Bazı Hayvan Topluluklarında Dramatik Azalma

Vahşi Hayatı Koruma Derneği(WCS), 2005 yılında sona eren iç savaşın, vahşi yaşam üzerindeki olumsuz sonuçlarından korkuyordu. Aynen Mozambik ve Angola’daki iç savaş da, vahşi yaşam alanlarını böyle etkilemişti. Fakat bölgedeki bilim adamları, yaptıkları incelemelerde; tahminen, 800.000 tane orta boylu antilop, 250.000 tane Moğol ceylanı, 160.000 tane Güney Afrika antilobu ve 13.000 tane pirinç kuşu bulduklarını açıkladılar.

Bununla beraber, filler, zebralar ve bazı alanlarda bulunan bufalolar gibi bazı hayvanların sayısında da, dramatik bir azalma gözlemlendi.

Hayvanların göç koridorundaki petrol arama çalışmaları ve kaçak avcılık girişimleri, vahşi yaşamı tehdit etmektedir. Güney Sudan için uluslararası çevre kurtarma planları yapılıyor. Bu planlardan biriside, direnişçileri birer doğa bekçisine dönüştürebilmek için eğitim vermek.

Güncelleme: 18/06/07
Kaynak
: "Mass Wildlife Migration in Sudan", BBC News, Çev: A.Erkam Bayrakçi, 13/6/2007.