"Zeytin" Hastalıklara Karşı

Kale Naturel Bitkisel Ürün Gıda Kozmetik ve Tarım Ürünleri Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi'nin sahibi Faruk Durukan, zeytin ve zeytinyağında; hücre yenileyici ve yaşlanmayı geciktirici, oleuropein maddesinin bulunduğunu vurguladı. Bu maddenin, başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkede, kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanıldığını belirtti.

Durukan:
“İnsanları, virüs, bakteri ve mantarların neden olduğu bazı hastalıklardan koruyan zeytinin, kansere karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu, yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıktı. Zeytinde kansere karşı etkili birçok maddenin yanı sıra A, D, E ve K vitaminleri bulunuyor. Sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında, özellikle bağırsak kanseri ve kalp rahatsızlıklarında da zeytinin büyük yararları var. 5 yıldan bu yana süren çalışmalarımız artık sonuçlandı. Üretim için yasal gereklilikleri de yerine getirdik. Oleuropein'i bundan böyle yurtdışından ithal etmeyeceğiz, ihraç edeceğiz” dedi.

ZEYTİN AĞACI: 2 BİN YIL YAŞIYOR

Zeytin ağacının, 2 bin yıl gibi oldukça uzun bir yaşam süresi var. Üstelik zeytin ağacının uzun ömürlü olması için ekstra bir bakım gerekmiyor. O yüzden bu ağacın nasıl bu kadar uzun yaşayabildiği yüzyıllardır merak ve araştırma konusu. Son yıllarda hız kazanan araştırmalara göre; 101 madde ihtiva eden zeytin yaprağının içindeki en etken madde, başlıca polifenolik antioksidanlardan biri olan Oleuropein. Ve bu madde, ağacı dış etkenlere karşı koruyor. Hücre yenilemesi yapıyor. Bu madde, Zeytin'in, ortama uyumunu sağlayarak, salgılardan koruyor. Zeytin yaprağı ile ilgili çalışmalar hala devam etmekle birlikte, Oleuropein maddesi, bu özelliği ile insanlar için de oldukça faydalıdır. Ayrıca sağlık ve kozmetik başta olmak üzere, birçok sektörde ara katkı maddesi olarak da kullanılıyor.

hurriyet.com 15/06/07