Akıllı Tekstil İle "Sağlık Kontrolü"

Bilim adamları, insan sağlığını izleyebilecek "akıllı tekstil" geliştiriyor.

AB tarafından finanse edilen, Biotex programı çerçevesinde geliştirilmekte olan kıyafet; kan ve ter gibi vücut sıvılarını izlemek üzere tasarlanan,iliştirilmiş sensörler içeriyor.

Program, nekahat dönemindeki ve kronik rahatsızlıkları olan hastalar ile sakat sporcuların durumunu izleyebilecek giysi üretmeyi amaçlıyor. Biotex programına 8 kuruluş katılıyor.

Çoklu sensörlere sahip deneme amaçlı bir kumaşın üretiminin tamamlanmak üzere olduğu, bir sonraki aşamanın bu kumaşı gönüllüler üzerinde denemek olacağı belirtiliyor.

Projenin koordinatörü İsviçre'nin teknoloji şirketi CSEM'den Jean Luprano, The Engineer Dergisi'ne yaptığı açıklamada, sensörlerin üretilerek laboratuvar ortamında denendiğini, çoklu sensörlerin yerleştirildiği kumaşın yakında hazır olacağını söyledi.

İlk kıyafet, ter vasıtasıyla asit, tuzluluk ve terleme oranını ölçmektedir. Daha sonra bu teknoloji ile, ileride yaraların iyileşmesi, hastalığın yerinin belirlenmesi ve enfeksiyonun ilk aşamasında tespit edilmesi planlanıyor.

hürriyet.com 14/06/07