"Elma Kabuğu" Kansere Karşı

Günde bir elma doktordan uzak tutuyor. Cornell Üniversitesinde ki yeni bir araştırmaya göre, günde bir elma kabuğu tüketmek, kanserden uzak durmaya yardım ediyor.

Cornell araştırmacıları, laboratuvar kültürlerinde ki kanser hücrelerin, çoğalmasını yavaşlatan, ya da durduran veya öldüren triterponoidler olarak adlandırılan bir düzine bileşiği tanımladılar. Bu bileşiklerden üçü, literatürde daha önce tanımlanmamıştı. Cornell Üniversitesi besin bilimi profesörü Rui Hai Liu,  bu konuda şunları söylüyor:

"Bütün elmalarda var olan birkaç bileşiğin insan karaciğer, bağırsak ve meme kanserine karşı, güçlü ani hücre artışını engelleyici ve kısmen de anti-kanser aktivitelerinden sorumlu olduğunu bulduk."

Önceki Cornell çalışmalarında, elmaların sadece laboratuardaki kanser hücreleri ile mücadele etmekle kalmayıp ve aynı zamanda farelerdeki meme tümörlerinin sayısını ve büyüklüğünü azalttığını bulmuşlardır. Cornell araştırıcıları, artık triterpenoidlerin, daha çok anti-kanser çalışması ile ilgili olduğunu düşünüyor.

Liu, bazı bileşiklerin, çeşitli kanser hücrelerine karşı, daha güçlü ve farklı bir şekilde etki ettiğini ve  bu bileşiklerin tümünün, çok güçlü anti-kanser aktivitesi gösterdiğini söylüyor. Üzerinde daha kapsamlı bir inceleme yapılması gerektiğini de ilave ediyor.

Liu,  yaklaşık 100 kg. kırmızı elmanın kabuğunu analiz etti ve birbirinden farklı bileşikleri ayırdı. Kabuktaki önemli bileşiklerin yapılarını tanımladılar. Daha sonra araştırmacılar, laboratuardaki kanser hücresi çoğalmasına karşı, saf bileşikleri test ettiler. Liu, daha önceki çalışmalarında da elmalardaki fitokimyasallar ( özellikle de flavonoidler ve fenolik asitler) olarak adlandırılan bileşikleri tanımlamıştı. Ve diğer bileşiklerinde, insandaki meme kanseri hücrelerindeki tümör gelişimini yavaşlattığını ve aynı zamanda anti-kanser özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Liu sözlerini şöyle bitiriyor:

"Eğer günde 5 ila 12 porsiyon çok çeşitli olmak şartıyla sebze ve meyve yersek, kanser de dahil pek çok kronik rahatsızlıkların azalacağına inanıyoruz.

Güncelleme: 08/06/07
Kaynak:
“An Apple Peel A Day Might Keep Cancer At Bay”, issued by Cornell University, Çev:Dr. Erman Gündoğdu, 03/06/2007.