Bulunan Süper Kütleli Karadelik:
Evren'in Yaşını Tartışmaya Açacaktır

Astronomlar, yeni bir karadelik keşfetti. Bu karadelik, belki de Evren'deki en eski karadeliklerden biri. Üstelik de süper kütleye sahip bir karadelik. Bu karadelik, öyle enerjik ve kuvvetli ki; 13 milyar ışık yılı öteden yaydığı radyasyon, orta ölçekli yer teleskopları tarafından bile tespit edilebiliyor.

Maryland Üniversitesi'nden astronom Cristopher Reynolds; bu keşfin, şu an karadeliklerin oluşumuna dair teorilere karşı, "alternatif köklü bir teori"yi zaruri kılmaktadır.

CFHQS J2329-0301 olarak adlandırılan bu yeni karadelik; Evren’deki en parlak yıldız olan ve parlaklığıyla engin bir galaksideki diğer tüm yıldızları gölgede bırakan bir kuasara  enerji veriyor. Süper kütleli karadelikler, çok fazla türbülans(şiddetli çalkantı) oluştururlar ve çevrelerinde bulunan maddeleri, milyonlarca derecelik ısıya ulaştırarak, neredeyse ışık hızına yakın bir hızla uzaya fırlatırlar. İşte kuasarların oluşması bu şekildedir.

Uluslararası bir ekibin keşfettiği bu karadelik, 500 milyon Güneş'ten daha ağır. Çünkü bu karadeliğin Dünya'ya olan uzaklığı yaşıyla eşit. Astronomlar, bu karadeliğin 13 milyar yaşında olduğunu biliyorlar. Onların bilemediği şey ise, bu kadar büyük kütleli bir karadeliğin, nasıl Evren doğduktan 700 yıl sonra oluştuğudur. Ekip şunu söylüyor:

"CFHQS J2329-0301’in şu anda gözlemlenen kütlesine erişebilmesi için, kütlesini şu an geçerli olan teorinin söylediğinden 100 kat daha hızlı ikiye katlaması gerekir."

Kanada'daki Ottawa Üniversitesi'nden ekip lideri Chris Williot, "Astronomical Journal" adlı yayında şunları söylüyor:

"Bu problem bütün astronomları meşgul edecek bir problem. Bazı bilgisayar modelleri, büyük patlamadan sonra ki ilk milyar yılda oluşan büyük kütleli karadelikleri açıklıyor. Mesela birkaç bin Güneş kütleli, ekstra büyük çekirdekten oluşan karadelikler gibi. Ya da yıldız kümelerinin çökmesinden oluşan karadelikler gibi. Fakat biz hangi açıklamanın doğru olduğunu bilemiyoruz."

Kaynak: "Heavyweight From The Distant Past", ScienceNow.com, Çev. Gökben Coşkun, yaklasansaat.com, 07/06/2007.