NASA'ya Göre Grönland'da Erime Hızlandı

Maus imlecini, resmin üzerine getirin.

NASA kılavuzluğunda görev yapan ekip, her yıl düzenlenen üç haftalık buzul ve buz tabakalarını kontrol uçuşundan geri döndü. Grönland’ın yaklaşık %82’si dev buz tabakalarından oluşuyor. Kutup Buzul Haritalama Projesi isimli çalışma esnasında, buzulları ile beraber, adanın buz tabaklarının kritik alanları ölçüldü ve küresel ısınma ile ilişkili olabilecek değişiklikler görüntülendi.

Araştırma ekibi, lazer ve radar donanımlarını kullanarak, 1991 yılından itibaren buz tabakasındaki değişikleri yakından görüntülüyorlar. Geçmiş ölçümler, Grönland’ın iç kısımlarındaki alanların kalınlaşırken, kıyıları boyunca uzanan buzullarınsa inceldiğini gösteriyor. Buna rağmen, değişiklere bir bütün olarak bakıldığında, Grönland’ın önemli ölçüde buz kaybı yaşadığı ortaya çıkarıldı.

NASA Wallop Flight  Facility’den Grönland uçuş sorumlusu araştırmacı Bill Krabill; buz tabakalarının ve buzulların nasıl değiştiğine dair bilgilerin, deniz seviyesindeki değişiklerin dolaylı ölçümüne katkıda bulunduğunu ve dünya iklim eğilimlerini belirlediğini açıkladı. Yapılan çalışma sonucunda; yüzyılın başından beri adanın bazı büyük buzullarının, her yıl 19 ila  30 metre arasında değişen miktarlarda inceldiği belgelenerek, erimenin hızlandığı ortaya çıktı.

Güncelleme: 07/06/07
Kaynak: ‘Greenland Has Experienced A Significant Loss Of Ice, NASA Research Shows’
, issued by NASA/Goddard Space Flight Center, Çev: Kader Demirpehlivan, 30/5/2007.