Yeni "Cüce Galaksiler" Bulundu

Kısa zaman içerisinde NASA’nın Spitzer Uzay Teleskopu, önceden bilinmeyen 1000 cüce galaksinin, dev bir galaksi kümesinin içinde olduğunu gösterdi.

Küçük boyutlarına rağmen cüce galaksiler, kozmik gelişmede çok önemli bir rol oynarlar. Astronomlar, onların ilk galaksiler ve daha geniş galaksilerin yapıtaşları olduklarını düşünüyorlar. Evrenimizde çok sayıda bulunan bu galaksiler, devasa ölçekli evrenin arkasında bıraktığı önemli izlerdir.

Konusu, kozmik evrim olan bilgisayar simülasyonları, evrende yer alan dev galaksi kümeleri gibi yüksek yoğunluktaki bölgelerin, çok daha fazla cüce galaksileri içerdiğini göstermektedir. Bu ise astronomların şimdiye kadar gözlemlediklerinden çok daha fazladır.

Greenbelt’te NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden, Leigh Jenkins ve Ann Hornschemeir rehberliğinde bir ekip, Spitzer’ı kullanarak Coma kümesinin üzerinde çalışmalar yaptı. Coma takım yıldızının, 320 milyon ışık yılı ötesinde, büyük bir galaksi topluluğu buldu. Bu küme, 20 milyon ışık yılı mesafede yayılmış, daha önceden bilinen yüzlerce galaksiyi içeriyor..

Jenkins, Hanschemeir ve arkadaşları, kümenin merkezindeki galaksiler üzerinde çalışmak için, Spitzer’ın Kızılötesi kamerasındaki (IRAC) verilerini kullandı. Farklı bölgelerdeki galaksi sayılarını kıyaslayıp, çevresel değişimlerin, galaksilerin evrimini ne şekilde etkilediğini görmek için, uzakta ki bir bölgeyi belirledi.

Bu ekip, astronomi biriminin kataloğunda yayınlanmaya hazır, 30.000 yeni obje buldu. Bunların bazıları, Coma kümesi içinde bulunan galaksilerdi.

Coma galaksilerinin sayısı konusunda, ortaya çıkan sonuç ilginçti. Jenkins’in hesaplamalarına göre, gözlemlenen 30000 sönük (zayıf,güçsüz) objenin, 1200 tanesi cüce galaksilerdi. Bu rakam geçmişte tanımlanan galaksi sayısından çok daha fazladır. Kümenin yalnızca bir parçası gözlemlenmişti. Tüm küme söz konusu olduğunda, cüce galaksilerin sayısının, en az 4000 olduğu tahmin edilmektedir.

Güncelleme: 05/06/2007
Kaynak: 'Spitzer Nets Thousands Of Galaxies In A Giant Cluster', ıssued by NASA/Goddard Space Flight Center, Çev.Ayşegül Kesmez, 29/05/2007