Samanyolu ve Andromeda Çarpışacak: "Güneş Sistemi Sürüklenecek"

Birkaç milyar yıl içerisinde Samanyolu, Andromeda ile çarpıştığında 'Güneş ve Güneş sistemi' uzayın derinliklerine sürüklenecek.'Milkomedo' olarak adlandırdıkları yeni birleşmiş galaksinin dışına sürüklenen geleceğin Dünya'sında; okyanuslar, Güneş'in artan sıcaklığı nedeniyle buharlaşıp yok  oluncaya kadar kaynayacak.

Onlarca yıldır Astronomlar, Samanyolu galaksisi ile komşu Andromeda spiral galaksisinin, çarpışmaya doğru gittiklerini biliyorlar. Şimdiye dek bilinemeyen şey ise; Bu arbede sırasında, Güneş ve Güneş sistemimizin akıbetinin ne olacağı sorusudur.

T. J. Cox ve Avi Loeb (Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi) astrofizikçileri tarafından ortaya konan teoride ki yeni tahminler; 'Güneş ve gezegenlerin, çarpışma sonrası birleşmiş olan galaksilerin dışına doğru sürükleneceği' yönündedir. Bundan daha ilginç olan şey ise, 'bu çarpışmanın Güneş'in yaşam süresi içerisinde ve Güneş, sönmüş bir beyaz cüce olmadan önce meydana geleceğidir.'

Cox bu konuyu anlayabileceğimiz şu sözlerle ifade ediyor:

"Şöyle diyebiliriz ki bizler, ülkemizde bir huzur evine gönderiliyoruz. Biz şu anda Samanyolu galaksisinin, kenar mahallelerinden birinde oturuyoruz, ancak kozmik çarpışma vuku bulduğunda, çok çok daha uzaklara gideceğiz."

Cox ve Loeb’in bilgisayar simülasyonları, Samanyolu ve Andromeda galaksilerin, ilk yakın geçişleri denendiğinde, 2 milyar yıl içinde büyük değişmelerin olacağı gözüküyor. Dünya'dan geceleyin gökyüzüne bakan biri, artık yıldızları; Samanyolu galaksisinin görünümü olan 'yol veya şerit gibi dizilmiş' göremeyecek. Aksine, Andromeda’nın güçlü çekim kuvveti nedeniyle, yörüngelerinden savrulup, fırladıkları için; yıdızları, gökyüzünde 'dağınık ve karmakarışık bir halde' görecektir.

Bu sırada Güneş, hala hidrojen yakan bir yıldız olup; 'Dünya'daki okyanusları kaynatacak kadar ısınmış ve daha da parlamış olacak.'

İki galaksi, iki-üç kez birbiri etrafında dönecek ve bu dönme sırasında çekim kuvvetleri, iki galaksiyi birbirine yaklaştırarak, yıldızları, birbirine karıştıracak.

Zamanımızdan yaklaşık 5 milyar yıl sonra Andromeda ve Samanyolu, tamamıyla birleşmiş ve futbol topu şeklinde tek bir eliptik galaksiyi oluşturmuş olacak. Güneş, yaşamının sonunda, kırmızı dev haline dönüşmüş, yaşlı bir yıldız olacak. O zaman, Güneş ve Güneş sistemi, muhtemelen yeni galaksinin merkezinden 100 000 ışık yılı uzaklıkta; yani şu anki 25 000 ışık yılı uzaklığının 4 katı daha uzakta bulunmuş olacak.

Gelecekte gökyüzünü inceleyen insanların torunları(şayet hayatta ise), farklı bir manzara ile karşılaşacak. Samanyolu’nun 'yolu kaybolacak' ve yerine şişmiş bir çıkıntı şeklinde milyarlarca yıldız gelecek.

Güncelleme: 04/05/07
Kaynak: “When Galaxies collide ,Our Solar System  Will Go For A Ride”,
issued by Harvard-Smithsonian Center For Astrophysics, Çev:Dr.Erman Gündoğdu, 29/5/2007.