Sıcak Bahar Gözlemi: "Doğal Yaşam Etkilendi"

Araştırma, bazı türlerin, beklenenden daha erken ortaya çıktığını gösteriyor.

BBC ve Woodland Trust tarafından yürütülen, üçüncü Springwatch(Bahar gözlemi) araştırmasına göre; İngiltere’de sıcak geçen bahar, doğal yaşamda bir takım erken gelişmelere sebep oldu.

Geçen birkaç ay içinde, amatör doğa bilimciler, anahtar konumundaki 6 bitki ve hayvan türünün 24000’den fazla örneğinin, ilk ortaya çıkışlarını yani ilk göründükleri zamanı kayıt ettiler.

Örneğin; Tavus kelebeği ve kurbağa yumurtalarının, beklenenden erken ortaya çıktığı gözlemlendi. Woodland Trust’a göre, bu endişe verici çünkü; değişimler çok hızlı gerçekleşiyorlar.

İnceleme verileri, önceki yıllarla karşılaştırma yapabilmek amacıyla, İngiltere‘de yaşanan bahar mevsiminin haritasını oluşturacak şekilde derlendi.

Araştırma, kısıtlı bir zamanda gerçekleştirildiği için elde edilen sonuçlar, iklim değişikliğinin doğal yaşamı nasıl etkilediğine dair kesinlik arz etmez. Fakat araştırmacılar, gidişat hakkında bir fikre sahip olmak adına eldeki verileri değerlendiriyorlar.

İngiltere’de son aylarda, hava oldukça yumuşak ve kayıtlar gösteriyor ki, bu yıl Bahar gözlemi incelemelerinin başlatıldığı 2005 yılından beri en sıcak bahar yaşandı.

Woodland Trust’ın, doğal kaynakları koruma programının başındaki kişi olan Nick Collinson, beklenenden erken gerçekleşen doğa olaylarından, ılık hava şartlarının sorumlu olduğuna inanıyor.

Collinson, şunları söylüyor:

"Bu yıl bizim, en erken bahar gözlemi yaptığımız yıl oldu. Doğa olayları, 30 yıl öncesine göre çok daha erken gerçekleşiyor."

Araştırmacılardan, kırmızı kuyruklu yaban arılarını, çiçekli akdikenleri, yedi benekli uğurböceklerini, tavus kelebeklerini ve kılıç kırlangıçlarını ilk gördükleri zamanı kaydetmeleri istendi.

Bu yılki incelemenin ilk bulguları şöyle:

Kırlangıçların dönüş tarihleri değişikliğe uğramadı.
  • Kurbağa yumurtaları, 2006 ortalamasından iki hafta ve "fenolojik"(iklimin, kuşların göçmesi, ağaçların tomurcuklanması gibi doğal olaylar üzerine olan etkilerini inceleyen bilim dalı) "norm" dan üç hafta önce gözlemlendi. (Burada "norm" kavramı; son 30 yılda elde edilmiş veriler sonucu oluşturulan "ortalama ölçüyü" yansıtmaktadır.)
  • Tavus kelebekleri, 2006 ortalamasından bir ay, 2005 ortalamasından iki hafta ve “fenolojik norm”dan ise bir ay önce gözlemlendi.
  • Kırlangıçlar için elde edilen verilerin incelenmesi devam ediyor. Ancak ilk sonuçlara göre bu yılki gözlemlenme zamanı 2006, 2005 ve “fenolojik norm”la aynı.

Collinson, gittikçe ılımanlaşan baharların olası etkilerinden dolayı endişesini, şu sözlerle dile getiriyor:

“Bizler çok kaygılıyız, çünkü değişim çok hızlı görünüyor. Zamanlama da bir uyumsuzluk olduğunu biliyoruz. Örneğin; Bitkiler, zamanından önce çiçek açtıkları için, onların tozlaşmasını sağlayacak böcekler, henüz ortaya çıkmamış oluyor. İfade etmesi çok zor, ancak şunu kesin olarak biliyoruz ki, doğal yaşam baskı altında!"

Bahar Gözlemi: İngilterede Doğa Olaylarının Ortaya Çıkma Değerlerinin Ortalaması
30-Yıllık Ortalama Değerler 2005 Bahar Gözlemi 2006 Bahar Gözlemi 2007 Bahar Gözlemi
Red tailed bumblebee (WTPL/Pete Holmes)
kırmızı kuyruklu yaban arısı N/A N/A 7 Nisan 21 Mart
Frogspawn (John Carins)

kurbağa yumurtaları

12 Mart 6 Mart 15 Mart 25 Şubat
Ladybirds
7 benekli uğur böceği N/A 7 Mart 21 Mart 5 Mart
Hawthorn
çiçekli akdikenler 11 Mayıs 28 Nisan 8 Mayıs 16 Nisan
Peacock butterfly (Kate Tomlinson)
tavus kelebeği 15 Nisan 30 Mart 14 Nisan 15 Mart
Swifts (Paul Sterry)

kırlangıçların dönmesi

10 Mayıs 5 Mayıs 4 Mayıs sonuçlar bekleniyor

Güncelleme: 04/06/07
Kaynak:
"Warm Spring 'Affecting Wildlife'", BBC News, Çev. Furkan Eser, 25/5/2007.