Etanol, "Karbon Kirliliği" İle "Açlık Felaketi" Arasında Kaldı

Küresel ısınmaya karşı silah olarak gösterilen etanol(C2H6O), uzmanları birbirine düşürdü. Etanol karşıtları, “Dünyayı açlık felaketine sürüklüyorsunuz” diye uyarıda bulunuyor.

Mısır, şeker kamışı, şeker pancarı gibi tarım ürünlerinden elde edilen, yeni nesil çevre dostu yakıt etanol, Dünya'da yeni bir tartışma başlamasına da sebep oldu. Küresel ısınmanın Dünya'nın sonunu hazırladığını savunan uzmanlar, özellikle otomobillerden atmosfere salınan karbon gazının, etanol sayesinde büyük ölçüde önleneceğini belirterek, bu yakıta büyük destek veriyor.

2.36 Kilo Mısır= 1 lt Etanol Yakıt

Ancak etanol karşıtları ise, çiftçilerin her geçen gün tarım ürünlerini etanol üreticilerine sattığını, bu nedenle insanların, yakın gelecekte çok büyük gıda sıkıntısı çekeceğini belirtiyor. Bu cephenin savunucuları tarafından ortaya konulan bir istatistik de, tehlikenin boyutlarını ortaya koyuyor:

“Bir 4x4 aracın, yakıt deposunu bir kereliğine doldurmak için kullanılan 221 kiloluk tarım ürünü, bir insanı tam 1 yıl boyunca doyurabiliyor. Çünkü 1 litre etanol elde etmek için, 2.36 kilo mısır kullanılması gerekiyor.”

Avrupa Birliği’nin küresel ısınmayla mücadele programına göre, 2010 yılına kadar üretilen yakıtların en az yüzde 10’unun bio-yakıtlardan gelmesi gerekiyor.

2006 yılında etanole dönüştürülen mısır ürünlerinin oranı, % 34 yükseldi. Yoğun talep nedeniyle, mısır fiyatının, önümüzdeki 4 yıl içinde % 45 artması bekleniyor.

2 Milyar Yoksul Tehlikede!

Reuters’a bilgi veren uzmanlara göre, tarım ürünlerinin, yakıta dönüşmesi, hayvanlar için daha az yem anlamına geliyor. Bu da et fiyatlarında dramatik yükselişe sebep olacak demektir.

Almanya’da çiftçilerin arpa üretiminden vazgeçip, bioyakıta dönüştürülebilen tarım ürünlerini tarcih etmesi nedeniyle, bira fiyatlarında artış olasılığı ortalığı karıştırdı. AP ajansı, Almanya’da bira fiyatlarının yüzde 5.5 arttığını, tüketimin de, düşüş eğilimi gösterdiğini kaydetti.

2006’da ilk kez tarım ürünlerinin üretiminde yaşanan artışın büyük bölümü, insan ihtiyaçlarını değil, araçların yakıt ihtiyacını karşılamak içindi.

Dünya'da yoksul nüfusun 2 milyar dolayında olduğu ve bu kişilerin gelirlerinin yarısından fazlasını yiyeceğe harcadıkları düşünüldüğünde; uzmanlara göre, etanolün tarım sektörüne vurduğu darbe, Dünya'yı bir açlık krizine sürükleyecek ciddi sonuçlar doğurabailir.

gazetevatan, 30/05/07